fot. PAP/Valdemar Doveiko
Mateusz Morawiecki stwierdził, że w przededniu 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, warto wspomnieć, że prawie wszystkie sejmiki na Litwie opowiedziały się za konstytucją i „późniejsza walka o utrzymanie niepodległości Rzeczypospolitej Obojga Narodów była naszą wspólną walką”.

- Język tradycji jest jednym z języków, które dobrze rozumieją nasze oba narody, ale to nie język tradycji nas przede wszystkim dzisiaj łączy, ale język przyszłości - dodał premier Morawiecki podczas konferencji prasowej w Kancelarii Rządu Republiki Litewskiej, gdzie spotkał się z premier Simonyte najpierw w cztery oczy, a potem w szerszym gronie.

Szef polskiego rządu ocenił, że dobrze rozumiemy naszą wspólną przyszłość w kontekście europejskim, w kontekście bezpieczeństwa: - To ogromnie cieszy, bo nic tak nie zbliża do siebie sąsiadów, jak właśnie wspólne rozumienie przeszłości, ale jeszcze bardziej wspólne rozumienie przyszłości.

Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że dlatego wszystkie inwestycje, także infrastrukturalne, o których w niedzielę rozmawiano podczas jego wizyty, w tym połączenia gazowe, czy połączenie elektroenergetyczne między Polską i Litwą - LitPol Link, a także transportowe, jak Rail Baltica, czy Via Carpatia, to - jak powiedział - wielkie infrastrukturalne dzieła jeszcze bardziej ze sobą przybliżą narody.

Szef rządu zwrócił też uwagę na Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą, którym złożył z tej okazji życzenia, także Polakom na Litwie: - Dzisiaj jest specjalny dzień dla polskiej kultury i polskiego państwa również z tego względu, że 2 maja to Dzień Flagi polskiej i dzień Polaków rozsianych po wszystkich kontynentach na całym świecie. Dlatego niech mi wolno będzie tutaj, z Wilna, złożyć wszystkim Polakom również najlepsze życzenia Polakom mieszkającym na Litwie, obywatelom państwa litewskiego, Polakom rozsianym po całym świecie. Polska jest z wami, ale Polska na pewno jest również w was.

Jak dodał, wszędzie tam, gdzie bije polskie serce, jest cząstka Polski: - Niech również gorzkie lekcje, które są za nami, umocnią nas w dobrej, jak najlepszej współpracy z naszymi sąsiadami, tak wspaniałej współpracy, jaką mamy z państwem litewskim. Z tego miejsca chciałbym również litewskiemu narodowi i państwu litewskiemu życzyć tego, żeby przed wami była tylko dobra przyszłość, ażeby polsko-litewska współpraca, tą dobrą przyszłość bezpieczeństwo tylko umacniały, i żeby nasze narody ze sobą jak najbliżej mogły współpracować także w przyszłości.

PAP/rz