fot.prk24.pl
Dla chrześcijan Wielka Sobota to dzień nadziei i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Tego dnia wierni udają się do cerkwi, by święcić pokarmy.

Pani Inna, która do Koszalina przyjechała z Ukrainy, swój koszyczek poświęciła w greckokatolickiej cerkwi: - Zgodnie z rodzinną tradycją w moim koszyku wielkanocnym obok produktów spożywczych tj.: kiełbasa, masło, twaróg zawsze znajduję się dużo pisanek. Poświęconymi jajkami dzielimy się w trakcie wielkanocnego śniadania, pozdrawiając się słowami: "Chrystos Woskres".

Tak duża rozbieżność terminów Wielkanocy w Kościołach wschodnich i zachodnich wynika ze stosowania odmiennych kalendarzy. Kościoły wschodnie używają kalendarza juliańskiego, natomiast zachodnie gregoriańskiego. Święta w tradycji wschodniej trwają też nie dwa, lecz trzy dni.

Wielkanoc poprzedzona jest celebracją Wielkiego Tygodnia. W cerkwiach odprawiane są wtedy nabożeństwa, których zwieńczeniem jest ogłoszenie radosnej nowiny "Chrystos Woskres". W Wielką Sobotę odprawiana jest Liturgia św. Bazylego Wielkiego z Weczirnią, która wprowadza wiernych w radość poranka Zmartwychwstania Pańskiego.

Na Pomorzu do wielkanocnych stołów zasiądzie ponad 10 tysięcy grekokatolików i prawosławnych.

aw/mt

Posłuchaj

Pani Inna