fot. pixabay.com
Na poniedziałek - Święto Narodowe Trzeciego Maja przygotowaliśmy dla Państwa kilka interesujących audycji.

W poniedziałek 3 maja o godz. 6.00 zapraszamy Państwa do wysłuchania audycji pod tytułem „Królowa Polski” z Radia Rzeszów, pokazującej wizerunki Matki Bożej z całego świata. W audycji prezentujemy historie i miejsca objawień w Lourdes, Kibeho w Rwandzie, Mediugorii, Gudalupe, La Vang w Wietnamie. Na treść audycji składają się fragmenty objawień i pieśni z miejsc kultu.

Tego samego dnia, po godzinie 12.00 zaprezentujemy słuchowisko „Siedem dalekich rejsów” według prozy Leopolda Tyrmanda. To krótka opowieść, która, po wielu latach niełaski w czasach PRL-u, stała się bardzo popularna wśród polskich i zagranicznych czytelników. Opowiada o powojennym Darłowie i ludziach, którzy znaleźli się tam przez splot życiowych zdarzeń i wyborów. To opowieść o miłości, rozterkach, poszukiwaniach skarbów pomorskiej kultury, ale także o totalitaryzmie, który zawładnął Polską tuż po wojnie. Dla nas - mieszkańców regionu, ale także dla nas - dziennikarzy Polskiego Radia Koszalin to historia niezwykła i warta przypomnienia. Słuchowisko zostało nagrane latem 2013 roku w studio im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, a jego premiera odbyła się podczas Bałtyk Festiwal Media i Sztuka w Darłowie. W tym roku postanowiliśmy wznowić to wydawnictwo.

Wieczorem, po godzinie 20.00 zaprezentujemy reportaż Mateusza Sienkiewicza „Majowa jutrzenka”. W 1946 r. obchody Święta 3 Maja w Szczecinku, powiatowym mieście Pomorza Zachodniego, zamieniły się w wielką manifestację przeciwko coraz bardziej jawnemu dławieniu przez komunistów swobód obywatelskich w Polsce. Impulsem do wyrażenia tego protestu stał się wprowadzony przez komunistyczne władze administracyjny zakaz organizowania jakichkolwiek publicznych pochodów, ograniczający możliwości celebracji tego święta jedynie do nabożeństw religijnych w kościołach.

Zapraszamy.

red./kk