fot. Artur Ryś/GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że najkorzystniejszą ofertę na zaprojektowanie i budowę S6 na odcinku tzw. Trasy Kaszubskiej złożyła firma Budimex, która wyceniła inwestycję na ponad 718,6 miliona złotych.

Jak poinformowała w komunikacie GDDKiA, „oferta przewiduje skrócenie czasu realizacji o trzy miesiące i wydłużenie o pięć lat okresu gwarancji na instalacje zasilające, konstrukcje wsporcze oraz ekrany akustyczne wraz z ich posadowieniem”.

22-kilometrowy odcinek między Leśnicami a Bożympolem Wielkim będzie dwujezdniową drogą ekspresową, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku wraz z pasem awaryjnego postoju. Na trasie przewidziano budowę węzłów Lębork Południe, Lębork Wschód, Łęczyce oraz rozbudowę węzła Bożepole Wielkie. Dzięki budowie drogi ekspresowej czas przejazdu tym odcinkiem S6 skróci się o połowę.
GDDKiA ogłosiła już przetargi na realizację pięciu odcinków S6 między obwodnicą Słupska a Bożympolem Wielkim o łącznej długości 72 km. Zapowiedziała również, że jeszcze tym roku rozpoczną się prace przy dokończeniu obwodnicy Koszalina i Sianowa.
Warto przypomnieć, że trwa już budowa trzech odcinków drogi S6 o łącznej długości prawie 41 km między Bożympolem Wielkim a Gdynią. Na wstępnym etapie realizacji znajdują się natomiast dwa odcinki Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej o długości ponad 32 km. Umowy z wykonawcami na ich projekt i budowę zostały podpisane 16 kwietnia.

GDDKiA przewiduje, że cała trasa S6 w województwach zachodniopomorskim i pomorskim będzie oddana do ruchu w 2025 roku.

red./rz