fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Pełnomocnik do spraw Narodowego Programu Szczepień powiedział, że na dzisiejszym spotkaniu z osobami reprezentującymi środowiska osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, rząd przedstawił cztery rozwiązania, które będą wprowadzone od 10 maja.

Od 10 maja rozpoczną się szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych, które będą mogły zamawiać szczepienia, tak jak kiedyś Domy Pomocy Społecznej. Nie tylko dla podopiecznych, ale też dla opiekunów i wszystkich pracowników.

- Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin. Zamówienia te będą przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych traktowane priorytetowo - poinformował minister.

Kolejną propozycją jest tworzenie mobilnych jednostek szczepień. Będą to ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, którzy indywidualnie będą wykonywać szczepienia. Te osoby będą szczepiły wyłącznie szczepionkami Johnson&Johnson, czyli jednodawkowymi.

Szef KPRM poinformował także, że od pierwszej dekady maja do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej z Centrum e-Zdrowie zostaną przekazane listy osób, które nie zostały jeszcze zaszczepione, ze szczególnym wskazaniem na osoby z niepełnosprawnościami.

Dodał, że do POZ-ów skierowana zostanie prośba, aby również te placówki wykazywały aktywność w przekonywaniu swych podopiecznych do szczepień przeciwko COVID-19.


IAR/aj