fot. ZSI Słupsk
Troje uczniów z Zespołu Szkół Informatycznych: Jagoda Dudzińska, Julia Kułakowska i Antoni Stępnik wzięło udział w I etapie eliminacji centralnych Ogólnopolskiej Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy”. Wszyscy zakwalifikowali się do II etapu konkursu.

Uczniowie musieli napisać rozprawkę na jeden z pięciu tematów przygotowanych przez Komitet Główny Olimpiady. Na napisanie pracy młodzież miała 180 minut. Wszyscy uczniowie z ZSI otrzymali tytuł finalisty olimpiady, dzięki któremu uzyskali zwolnienie z matury z historii oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na studia na Uniwersytecie Jagielońskim i Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

W II etapie eliminacji centralnych uczniowie będą walczyć o tytuł laureata olimpiady. Słupską młodzież do kolejnego etapu olimpiady przygotowują nauczyciele: Andrzej Fijałkowski oraz Stanisław Stefański.

„Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” to olimpiada tematyczna adresowana do zafascynowanych historią uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów zainteresowanych szeroko rozumianą historią wojskowości. Co roku w zawodach bierze udział niemal 3 tys. uczniów. Olimpiada rozgrywana jest w trzech etapach od listopada do czerwca, a jej zwieńczeniem są zawody finałowe w Warszawie.

ZSI Słupsk/mt