fot. Przemysław Grabiński
Jak zaznaczyli, ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska ma otrzymać 770 miliardów złotych.

Krzysztof Czarnecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości powiedział w Pile, że to największe w historii członkostwa Polski w Unii Europejskiej pieniądze dla naszego kraju: - To ogromna kwota, która pozwoli na zrealizowanie wielu zadań dotyczących rozwoju gospodarczego kraju oraz na wyjście z pandemii. Posłowie, którzy zagłosują za odrzuceniem tego programu, będą przeciwko Polsce.

Marcin Porzucek, pilski poseł Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że Krajowy Plan Odbudowy - który ma być finansowany z pieniędzy unijnych - zmieni Polskę, a także m.in. północną Wielkopolskę: - Te pieniądze zmienią Polskę. Liczę, że będą dzielone sprawiedliwie i trafią do najbardziej potrzebujących, także do samorządów, pracodawców i na cele społeczne. Cieszę się, że udało się w tej sprawie osiągnąć porozumienie z częścią opozycji.

Z rządem porozumiała się Lewica. Głosowanie przeciwko zapowiadają pozostałe ugrupowania opozycyjne - w tym Koalicja Obywatelska, a także będąca w koalicji rządzącej Solidarna Polska.

pg/red.

Posłuchaj

Krzysztof Czarnecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Porzucek, pilski poseł Prawa i Sprawiedliwości