fot. Mateusz Sienkiewicz
Pięćdziesiąt osób po przechorowaniu Covid-19 rozpocznie w przyszły wtorek turnus rehabilitacyjny w złocienieckim szpitalu. Będzie to pierwsza placówka w kraju, gdzie pacjenci będą mogli wrócić nie tylko do zdrowia fizycznego, ale przede wszystkim do pełnej sprawności psychicznej.

Dr Ewa Giza, dyrektor szpitala MSWiA w Złocieńcu powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin, że każdy z uczestników turnusu objęty będzie indywidualnym tokiem rehabilitacji: - Pacjent musi mieć skierowanie od lekarza rodzinnego i wykonane podstawowe badania, m.in. EKG, morfologię, CRP oraz zdjęcie klatki piersiowej. Następnie ta osoba będzie obsługiwana przez zespół naszych fizjoterapeutów, pielęgniarzy, lekarza i psychologa.

W trakcie turnusu przewidziano specjalistyczne zajęcia rehabilitacyjne oraz aktywności na świeżym powietrzu. Dr Ewa Giza podkreśliła, że ważną część leczenia stanowić będzie stanowić także przywracanie pacjentów do formy psychicznej: - Covid-19 atakuje całego człowieka - jego psychikę, fizyczność, otoczenie i rodzinę. Powoduje wiele strat. Pojawiają się braki stabilności i przewidywalności, lęk oraz bezsenność.

Turnusy rehabilitacyjne w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Złocieńcu potrwają od trzech do sześciu tygodni. Leczenie jest w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

O rozpoczęciu prowadzenia rehabilitacji pocovidowej w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Złocieńcu poinformował podczas sobotniej konferencji prasowej Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości: - W czasie pandemii wiele osób odczuwa niepokoje, zaburzenia związane z poczuciem bezpieczeństwa. To rodzi konsekwencje zdrowotne o charakterze psychologicznym i neurologicznym. (...) Dlatego eksperci skupieni wokół dr Ewy Gizy opracowali innowacyjny program rehabilitacji pocovidowej osób, które potrzebują wsparcia psychologicznego, psychiatrycznego i neurologicznego. Został on przedstawiony w MSWiA i przez nasze ministerstwo przyjęty.

Szpital MSWIA w Złocieńcu będzie pierwszą placówką prowadzącą ten rodzaj rehabilitacji pocovidowej. Chęć jej wdrożenia zgłosiło jednak już kolejnych 10 placówek, m.in. duże sanatorium w Sopocie.

Więcej w materiale Mateusza Sienkiewicza.

ms/red./rz/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

materiał Mateusza Sienkiewicza