fot. pixabay.com
Choć praca zdalna ma swoje negatywne strony - brak kontaktu z innymi, wydłużenie czasu pracy, pogorszenie relacji z domownikami - coraz więcej z nas docenia jej walory. Co drugi Polak po pandemii chce nadal pracować z domu. Po ponad roku od wybuchu pandemii, Polacy oceniają pracę zdalną w skali do 10 na 7.

Spora liczba osób uważa, że podczas pracy zdalnej coraz bardziej doskwiera im brak bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi, oraz że stałe przebywanie razem z domownikami negatywnie wpływa na ich relacje.

Nowe wnioski przynosi raport „Jak oceniamy pracę zdalną po roku pandemii?” polskiej platformy ClickMeeting. Okazuje się, że pracownicy lubią tę formę pracy, a niemal połowa uważa, że dzięki brakowi bezpośredniego nadzoru pracuje efektywniej.

Aż 48 proc. badanych stwierdziło, że właśnie brak bezpośredniego nadzoru pozytywnie wpłynął na efektywność ich pracy. Zaledwie 9 proc. ankietowanych twierdzi, że jest odwrotnie. Zdaniem 17 proc. respondentów praca online pozytywnie wpłynęła na ich relacje z przełożonym, natomiast 13 proc. dostrzega pogorszenie stosunków z szefem.

Jako zaletę pracy zdalnej, Polacy wskazują także oszczędność czasu na dojazdach do biura - przeważające 72 proc. respondentów potwierdza, że pracując z domu zyskuje na czasie. Jednak w analogicznym raporcie opublikowanym przez ClickMeeting we wrześniu 2020 r. taką odpowiedź wskazało o 4 proc. więcej osób. 

Być może wynika to z tego, że praca zdalna często powoduje zatarcie się granicy między pracą a czasem wolnym. Ponad połowa respondentów zwróciła uwagę na fakt, że od kiedy dom stał się także biurem, ich czas pracy uległ wydłużeniu. Zdaniem tylko 38 proc. ich czas pracy nie wydłużył się, a dla pozostałych 6 proc. jest to kwestia trudna do oszacowania.

Mimo sporego zadowolenia z pracy zdalnej, w porównaniu do września, spadła liczba zwolenników wykonywania jej w pełnym wymiarze - z 29 proc. do 24 proc. obecnie. Wzrosła natomiast liczba respondentów preferujących pracę wyłącznie stacjonarną - z 9 proc. do 15 proc. chciałoby łączyć pracę z domu i z biura - aż 62 proc. Za taką formą przemawiają chociażby wspomniane już relacja interpersonalne, których brakuje 53 proc. respondentów.

Praca zdalna nie pozostaje też bez wpływu na relacje z domownikami. Ponad 40 proc. respondentów uważa, że praca z domu pozytywnie wpłynęła na ich relacje domowe, z tym stwierdzeniem nie zgadza się jednak ponad 20 proc. badanych, którzy uważają, że ten wpływ jest negatywny.


PAP/aj