fot. szczecin.uw.gov.pl
Wojewoda zachodniopomorski był gościem Aleksandry Kupczyk w porannej audycji „Studio Bałtyk”. W czasie rozmowy przeanalizował funkcjonowanie koszalińskiego, pilotażowego punktu szczepień powszechnych. Mówił również o innowacyjnym programie rehabilitacji pocovidowej w Złocieńcu oraz odniósł się do stopniowego znoszenia obostrzeń w Zachodniopomorskiem.

Mija tydzień odkąd w Koszalinie otwarto jeden z szesnastu pilotażowych punktów szczepień masowych funkcjonujących na terenie kraju. - Liczba szczepień, jaką udało się do tej pory zrealizować, jest zadowalająca - przekazał wojewoda i podkreślił, że w województwie zachodniopomorskim od maja ma powstać 28 miejsc w ramach punktów szczepień powszechnych. - Narodowy Fundusz Zdrowia zweryfikował już 20 z nich. Jestem przekonany, że jeszcze w tym tygodniu otrzymamy weryfikację pozostałych. Ja natomiast sukcesywnie, od razu będę wydawał decyzję tak, aby punkty te mogły jak najszybciej ruszyć - zaznaczył wojewoda.

Istnieje jednak zastrzeżenie - punkty będą mogły rozpocząć swoją działalność, jedynie wtedy, kiedy do Polski zostanie dostarczona odpowiednia liczba szczepionek. To jest jedyna przeszkoda i powód oczekiwania na ich uruchomienie. Zbigniew Bogucki - wojewoda zachodniopomorski

Wojewoda przypomniał, że w regionie już funkcjonuje 260 miejsc, gdzie odbywają się szczepienia przeciw COVID-19, jednak nie wykorzystują one w pełni swoich możliwości, ze względu na zbyt małą liczbę dostaw szczepionek. Mimo przeciwności wynikających z niewywiązywania się ze zobowiązań przez producentów szczepionek, Zbigniew Bogucki zaznaczył, że w Zachodniopomorskiem proces szczepień przebiega niezwykle sprawnie. - Jesteśmy w pierwszej połowie listy województw, które szczepią najszybciej w Polsce - zaznaczył Bogucki.

Wojewoda podkreślił również, że w Złocieńcu, w szpitalu MSWiA, opracowano innowacyjny program rehabilitacji pocovidowej, który ruszy od 1 maja. Dotyczyć on będzie głównie dolegliwości psychologicznych, psychiatrycznych i neurologicznych. - Pomysł utworzenia takiego ośrodka zainicjował minister Paweł Szefernaker. Cieszę się, że powstaje on właśnie w Złocieńcu - to jest znakomite miejsce na rehabilitację pocovidową w tym zakresie - przekazał Zbigniew Bogucki.

Wojewoda, zapytany także o stosunek do stopniowego odmrażania gospodarki i znoszenia obostrzeń powiedział, że cieszy się z częściowego powrotu do normalności. - Wprowadzenie nauki hybrydowej pośród dzieci w klasach I-III, jest niesłychanie ważne zarówno ze względu na aktywnych zawodowo rodziców, jak i same pociechy, ponieważ w najmłodszym wieku chłoną one najwięcej wiedzy oraz potrzebują kontaktu z rówieśnikami - wyjaśnił. Zaznaczył jednak, że dedycje o kolejnych znoszonych restrykcjach należy podejmować z tygodnia na tydzień - Wydaje się, że odparliśmy już trzecią falę i to, co najgorsze mamy już za sobą. Wszyscy jesteśmy spragnieni powrotu do normalności. Pamiętajmy jednak, że ten wirus jest nieobliczalny i jeszcze się nie skończył. Prosiłbym o zachowanie zdrowego rozsądku - zaapelował wojewoda.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/aś

Posłuchaj

rozmowa Aleksandry Kupczyk ze Zbigniewem Boguckim