fot. KPRM/Twitter
Mateusz Morawiecki przypomniał, że ruszy ona 1 maja i dotyczyć będzie głównie dolegliwości psychologicznych, psychiatrycznych i neurologicznych. Szef rządu podziękował m.in. Pawłowi Szefernakerowi, wiceministrowi spraw wewnętrznych i administracji oraz koszalińskiemu posłowi Prawa i Sprawiedliwości za pracę przy realizacji tego projektu.

Szef rządu w mediach społecznościowych zwrócił uwagę, że coraz więcej badań i doświadczeń pracowników służby zdrowia walczących z pandemią sygnalizuje, że samo przebycie COVID-19 nie kończy historii pacjenta z tą chorobą: „Już podczas pierwszej fali koronawirusa lekarze zwracali się do nas z koncepcjami uruchomienia specjalistycznej rehabilitacji pocovidowej”.

Dodał, że dzięki współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ze specjalistami i ekspertami, we wrześniu uruchomiono ośrodek w Głuchołazach, gdzie prowadzona jest pięciomodelowa rehabilitacja dla osób, które szczęśliwie wygrały z COVID-19: „Ośrodek został uruchomiony jako pierwszy w Polsce, ale także jako jedno z pierwszych na świecie tego typu miejsc rehabilitacyjnych. Zainteresowanie programem jest ogromne, dlatego też będzie on rozszerzany. Spośród 29 placówek podległych MSWiA, wstępnie 10 kolejnych zgłosiło deklaracje uruchomienia podobnych programów. Dziś po raz kolejny stajemy się pionierami w tej dziedzinie, ponieważ od 1 maja ruszy rehabilitacja pocovidowa w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Złocieńcu, która dotyczyć będzie głównie dolegliwości psychologicznych, psychiatrycznych i neurologicznych”.

Szef rządu zwrócił uwagę, że pandemia przyniosła nam także wiele konsekwencji w postaci dolegliwości na tle psychicznym, które szczególnie dotykają osób mierzących się z zakażeniem: „Odpowiedzialni politycy i rządzący muszą reagować na pojawiające się wyzwania. Dlatego w dobie pandemii, ale także w świecie popandemicznym, temat zdrowia psychicznego jest niezwykle ważny”.

Morawiecki wyraził jednocześnie zadowolenie, że w Złocieńcu, w szpitalu MSWiA opracowano innowacyjny program rehabilitacji psychologiczno-psychiatrycznej dla osób, które przechorowały COVID-19: „Placówka położona na malowniczym Pojezierzu Drawskim nad Jeziorem Kańsko z pewnością zapewni doskonałe warunki dla osób, które będą odzyskiwać zdrowie po covidzie, także to psychiczne. Bardzo dziękuję za ciężką pracę przy realizacji tego projektu ministrom Pawłowi Szefernakerowi i Błażejowi Pobożemu”.
Wiceszef MSWiA Błażej Poboży podczas sobotniej konferencji prasowej zwracał uwagę, że Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach jako pierwszy w Europie uruchomił pilotażowy program rehabilitacji pocovidowej, którego współautorem jest prof. Jan Szczegielniak. Jak poinformował, dotychczas z rehabilitacji tej skorzystało ponad 700 pacjentów. Wolnych miejsc nie ma do sierpnia przyszłego roku.

Poboży przypomniał, że z uwagi na zapotrzebowanie i zainteresowanie rehabilitacją NFZ rozszerzył program i stworzył procedurę, o którą aplikować mogą inne ośrodki ochrony zdrowia, w tym placówki MSWiA.

Jednym z nich będzie Szpital Specjalistyczny MSWiA w Złocieńcu. Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że eksperci skupieni wokół dyrektor placówki dr Ewy Gizy opracowali innowacyjny program rehabilitacji pocovidowej ukierunkowanej na kwestie psychiatryczne, psychologiczne i neurologiczne. Jak podkreślił, choroby na tym tle to wyzwania, które COVID-19 jeszcze bardziej pogłębił.

Dzięki działaniom podjętym przez MSWiA i MZ, jak wyjaśnił Szefernaker, NFZ wyraził zgodę na uruchomienie programu w Złocieńcu 1 maja. Na początku na rehabilitację w szpitalu dostępnych będzie 50 miejsc.

PAP/rz

Czytaj więcej