W gronie czterech najlepszych ekip znalazły się AS Roma, Arsenal Londyn, Villarreal i Manchester United.

Na ćwierćfinale zakończył się piękny pucharowy sen Slavii Praga. Czesi po wyeliminowaniu wcześniej dwóch wyspiarskich ekip w walce o półfinał zmierzyli się z Arsenalem. W pierwszym meczu padł nieoczekiwany remis 1:1, co dawało lekką przewagę drużynie naszych południowych sąsiadów. Anglicy jednak dość szybko wybili im z głowy marzenia o półfinale. Arsenal nie zagrał już tak nieskutecznie jak w pierwszym meczu i jak na Kanonierów przystało „zbombardował” rywali w ciągu 6 minut pierwszej połowy. Między 18. a 24. minutą zespół z Londynu zdobył trzy bramki, czym przesądził losy rywalizacji.

Na ćwierćfinałach zakończyła swoją przygodę z Ligą Europy również Granada. Hiszpański debiutant w ćwierćfinale nie miał nic do powiedzenia w rywalizacji przeciwko Manchesterowi United. Andaluzyjczycy przed tygodniem na własnym boisku przegrali 0:2, a w rewanżu w Anglii Manchester już w 6. min. za sprawą Edinsona Cavaniego pozbawił rywali złudzeń co do ewentualnego sprawienia niespodzianki.

Na pierwszy plan w ćwierćfinałach wysuwała się rywalizacja Ajaksu Amsterdam z AS Roma. Holendrzy w pierwszym meczu na własnym boisku przegrali 1:2. Po pierwszej, raczej bezbarwnej, połowie Ajax z impetem rozpoczął drugą część meczu. W 49. minucie Brian Brobbey ograł w polu karnym golkipera Rzymian i dał swojej drużynie nadzieję na wywalczenie awansu. Holendrzy potrzebowali jednak przynajmniej jeszcze jednej bramki. Piłka znalazła się w siatce AS Roma, ale arbiter nie uznał trafienia. Ajax był o wiele częściej w posiadaniu piłki, lecz nie przełożyło się to na celne strzały. Wreszcie w 72. minucie defensywa holenderska fatalnie spisała się przy dośrodkowaniu z lewej strony pola karnego, piłkę tuż przed bramką otrzymał Edin Dżeko i doprowadził do wyrównania, które dla AS Roma oznaczało awans do półfinałów.

Z nadzieją na odwrócenie losów rywalizacji do Hiszpanii udało się Dinamo Zagrzeb. Chorwaci w poprzedniej rundzie wyeliminowali Tottenham, odrabiając straty w drugim meczu. W pierwszym meczu przegrali 0:1. Hiszpanie jednak nie powtórzyli błędu Anglików i już w pierwszej połowie uzyskali znaczącą przewagę. W 36. min. Paco Alcacer z bliska skierował piłkę do bramki, a siedem minut później Gerard Moreno wykorzystał błąd Chorwatów w ich polu karnym. Dinamo zdołało odpowiedzieć w drugiej połowie tylko jednym trafieniem i odpadło z dalszych gier.

W półfinałach Manchester United zagra z Romą, a Arsenal Londyn - z Villarrealem. Półfinały zaplanowano na 29 kwietnia i 6 maja. Finał ma zostać rozegrany 26 maja w Gdańsku.

Wyniki ćwierćfinałów Ligi Europy

Manchester United - Granada CF 2:0 (1:0)
Bramki: Edinson Cavani (6), Jesus Vallejo (90 - samobójcza)
Pierwszy mecz: 2:0, awans Manchester.

Slavia Praga - Arsenal Londyn 0:4 (0:3)
Bramki: Nicolas Pepe (18), Alexandre Lacazette (21 - karny), Bukayo Saka (24), Alexandre Lacazette (77).
Pierwszy mecz: 1:1, awans Arsenal.

AS Roma - Ajax Amsterdam 1:1 (0:0)
Bramki: Brian Brobbey (49) - Edin Dżeko (72).
Pierwszy mecz: 2:1, awans AS Roma.

Villarreal - Dinamo Zagrzeb 2:1 (2:0)
Bramki: Paco Alcacer (36), Gerard Moreno (43) - Mislav Orsić (74).
Pierwszy mecz: 1:0, awans Villarreal.