fot. szczecin.uw.gov.pl
W przyszłym tygodniu rusza pilotażowy punkt szczepień powszechnych w Koszalinie. Decyzję o jego uruchomieniu podjął wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki w porozumieniu z dyrektor zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszką Pietraszewską-Machetą i prezydentem Koszalina Piotrem Jedlińskim.

- To pierwszy z dodatkowych punktów, które będą prowadziły szczepienia powszechne na terenie województwa zachodniopomorskiego. Po zwiększeniu dostaw szczepionek do Polski, planowanych na początek maja, takie punkty zostaną uruchomione w każdym powiecie naszego województwa. Ich zadaniem - zgodnie z założeniami rządu - jest zwiększenie liczby wykonywanych szczepień, przy jednoczesnym wyrównaniu dostępu do szczepień wszystkim mieszkańcom gmin i powiatów, w których funkcjonuje mniej punktów populacyjnych - powiedział Zbigniew Bogucki.

Wojewoda zachodniopomorski dodał, że trwają już prace nad ustaleniem, gdzie powstaną kolejne punkty szczepień powszechnych na Pomorzu Zachodnim: - Dziękuję wszystkim samorządowcom, którzy zgłosili chęć ich utworzenia. Zachodniopomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia sprawdza miejsca zaproponowane przez powiaty i gminy. Po zakończeniu tego procesu ogłosimy listę nowych punktów.

Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektor zachodniopomorskiego oddziału NFZ-u poinformowała, że w regionie działać będą nie tylko punkty szczepień powszechnych: - Punkty, które nie spełnią podstawowego kryterium powszechności, jakim jest wykonywanie co najmniej 200 szczepień dziennie w miastach poniżej 50 tys. mieszkańców oraz 500 szczepień dziennie w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców, nadal mogą zgłaszać się do ZOW NFZ w celu uzyskania statusu punktu szczepień populacyjnych.

O planowanym na początek przyszłego tygodnia uruchomieniu punktu szczepień powszechnych w Koszalinie poinformował w środę Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS. Punkt będzie działać w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ulicy Śniadeckich 4.

red./ar

Czytaj więcej