fot. Tomasz Grzywaczewski
Koncentrowanie rosyjskich wojsk na terenie Ukrainy, zbliżające się wybory na kanclerza Niemiec, zamieszki w Minnesocie i akcja pomocowa dla imigrantów w Tunezji - to tematy, które poruszył Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz i reportażysta w kolejnej audycji „Raport” na antenie Polskiego Radia Koszalin.

Rosyjskie wojska koncentrują swoje siły na wschodzie Ukrainy. Jak zaznaczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, kraj jest gotowy na bardzo prawdopodobną rosyjską interwencję, do której może dojść w każdym momencie.

Sytuacja wydaje się najpoważniejszą od czasów rosyjskiej agresji na Donbas w 2014 roku. Rzeczniczka Ukrainy poinformowała o skoncentrowanych przez Rosję ponad 40 tys. żołnierzy przy wschodniej granicy i ponad 40 tys. żołnierzy na Krymie. Łącznie jest ok. 80 tys. osób potencjalnie gotowych do uderzenia. Tomasz Grzywaczewski

Reportażysta dodał, że pojawiła się informacja o wysłaniu na Krym jednostek 76 Gwardyjskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej, które są wyspecjalizowane w desancie z morza. Ta sytuacja wskazuje na możliwość zaatakowania ukraińskiego wybrzeża od strony Mariupola, dzięki czemu Rosja mogłaby utworzyć lądowy korytarz pomiędzy okupowanym Krymem, a Donbasem.

Dziennikarz poruszył również temat przyszłych potencjalnych kandydatów na urząd kanclerza w Niemczech.

Szef frakcji Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) Thomas Kreuzer przekazał, że jego ugrupowanie chce, aby członkowie CSU i siostrzana Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) wspólnego kandydata na kanclerza Niemiec wybrali w głosowaniu.

- W kontekście sporów partyjnych czeka nas w Niemczech historyczna zmiana. Po kilkunastu latach rządów odejdzie kanclerz Angela Merkel, która zdeterminowała politykę nie tylko Niemiec, ale i Europy, a w dużej mierze świata. Według najnowszego sondażu telewizji ARD, obecna kanclerz ciągle jest najpopularniejszym niemieckim politykiem, którego popiera 58 proc. respondentów. Zawsze po długim okresie rządów wybitnych politycznych postaci pojawia się próżnia. Napływającym pytaniem jest - kto ją zapełni? - stwierdził Grzywaczewski.

Z tego samego sondażu ARD wynika, że drugim najpopularniejszym politykiem w Niemczech jest premier Bawarii Markus Soeder reprezentujący CSU. W historii tej organizacji, kandydaci CSU ubiegali się tylko dwukrotnie o urząd kanclerza i tyle samo razy ponieśli porażkę. Dlatego też jego wystawienie byłoby pewnym precedensem i ryzykowną zagrywką. CDU natomiast, która jest bardziej dominującą częścią w „politycznym tandemie”, lansuje swojego lidera, Armina Lascheta, choć cieszy się on mniejszym poparciem niż Soeder. Wydaje się również, że jego notowania są niższe od obecnego ministra finansów Olafa Scholza.

Dziennikarz, podsumowując tych potencjalnych kandydatów stwierdził, że zapowiada się bardzo ciekawy pojedynek będący wstępem do prawdziwych zmagań pod koniec września.

W „Raporcie” wspomniano też o kolejnej nocy starć demonstrantów z policją w Minnesocie po zastrzeleniu czarnoskórego mężczyzny. Jest to kolejna odsłona problemów, które charakteryzowały prezydenturę Donalda Trumpa.

Warto w tym kontekście odnieść się do dwóch kwestii. Po pierwsze jest kwestia związana z problemami ludności Afroamerykańskiej, która czuje się wykluczona i poszkodowana przez system. Pamiętajmy też, że napięcia w Minnesocie od kilkunastu dni powoduje rozpoczęcie procesu byłego policjanta Dereka Chauvina. To jego interwencja zakończyła się śmiercią George’a Floyda i w konsekwencji wywołała liczne demonstracje i zamieszki. Tomasz Grzywaczewski

Tomasz Grzywaczewski wyjaśnił, że w tym momencie nie wiadomo jeszcze, jaki będzie wynik tego procesu. Główny lekarz sądowy zaprzeczył jakoby środki odurzające były przyczyną śmierci George’a Floyda. Stwierdził jednocześnie, że głównym powodem było unieruchomienie ciała przez policjanta.

Reportażysta pod koniec rozmowy zachęcał do wsparcia akcji pomocowej organizowanej przez ks. Przemysława Marka Szewczyka, który w Tunezji otwiera dom dla imigrantów. Ma on się stać przystanią dla Afrykańczyków, którzy z wielu różnych przyczyn musieli opuścić swoją ojczyznę i są w drodze.

- Imigranci, próbując dotrzeć do Europy padają ofiarami przemytników i handlarzy ludźmi. Sam ksiądz Szewczyk wykupił z niewoli imigranta z Wybrzeża Kości Słoniowej, który był przez tych przemytników bity i torturowany. Właśnie dla takich osób powstaje ten dom, a wolontariusze będą oferować m.in. pomoc psychologiczną, medyczną i prawną - powiedział dziennikarz.

Zapraszamy do wysłuchania „Raportu”.

jr/od

Posłuchaj

Raport 13.04.2021