fot. pixabay.com
Co dziesięć lat Główny Urząd Statystyczny prowadzi badanie, którego celem jest zebranie danych na temat polskiego społeczeństwa. Kolejna edycja spisu powszechnego ruszyła 1 kwietnia i potrwa do 30 września.

Można w nim wziąć udział drogą internetową lub kontaktując się z rachmistrzem spisowym. Można też odwiedzić specjalny punkt przygotowany m.in. w urzędzie miejskim w Koszalinie czy w Szczecinku. Jak informują urzędnicy, z tej ostatniej opcji korzysta sporo osób.

- Na samym dole ratusza, w biurze obsługi interesanta mamy udostępniony komputer - mówi Mateusz Ludewicz, rzecznik burmistrza Szczecinka. - Jeśli osoba, która w tym miejscu dokonuje samospisu, będzie miała jakiekolwiek pytania, problemy z wypełnieniem jakichś rubryk to wtedy, oczywiście pracownik urzędu miasta służy pomocą. Nie jest to miejsce dla osób, które całkowicie nie radzą sobie z obsługą komputera czy podstawowych programów. Do takich osób przyjdzie rachmistrz spisowy.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy. Osoba, która nie wypełni formularza spisowego musi liczyć się z karą grzywny do 5 tysięcy złotych.

ms/kc

Posłuchaj

materiał Mateusza Sienkiewicza