fot. MI/Twitter
Rada ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W jego ramach w Polsce powstaną obwodnice o łącznej długości ok. 820 km. Wśród planowanych inwestycji jest osiem z naszego regionu.

Planowane trasy będą dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 ton na oś pojazdu.

- Program budowy 100 obwodnic to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców wielu regionów Polski, którzy na nowe drogi czekali od lat. Dotrzymujemy słowa i zgodnie z zapowiedzią budujemy i przygotowujemy do realizacji kolejne inwestycje. Dzięki nowym trasom zwiększy się bezpieczeństwo na wielu obciążonych ruchem drogach - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Budowa obwodnic będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek, głównie od międzynarodowych instytucji finansowych oraz z obligacji. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Istotnym źródłem wpływów do KFD będą również środki UE, pochodzące z programów operacyjnych w ramach perspektywy 2014-2020 oraz 2021-2027.


W ramach rządowego programu w województwie pomorskim powstanie pięć obwodnic - między innymi Brzezia, Człuchowa, Słupska i Kobylnicy, a w zachodniopomorskim - dziewięć, między innymi Człopy, Szczecinka, Szwecji i Wałcza. W Wielkopolsce powstanie osiem obwodnic.

Wykaz planowanych obwodnic znajduje się TUTAJ>>

red./ar