fot. archiwum prk24.pl
Kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości, który był we wtorek gościem porannego „Studia Bałtyk”, w rozmowie z Aleksandrą Kupczyk podkreślił, że wszystkie powiaty z województwa zachodniopomorskiego przygotowały punkty szczepień.

- Narodowy Program Szczepień przyspiesza. Do tej pory szczepionkę przyjęło ponad 7,6 miliona Polaków, z czego pierwszą dawkę otrzymało prawie 5,6 miliona osób, a pierwszą i drugą - 2,1 miliona. Planujemy do końca kwietnia zaszczepić wszystkich po 60. roku życia, a do sierpnia - wszystkich chętnych - powiedział Czesław Hoc.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości dodał, że szczepienia są szansą na wyjście z kryzysu pandemicznego: - Dlatego tylko w tym tygodniu do Polski dotrze około 3,1 miliona dawek preparatów.

Gość porannego „Studia Bałtyk” przypomniał również, że samorządy mogą liczyć na wsparcie finansowe przy masowym procesie szczepień: - Dofinansowanie do utworzenia punktu to pięć tysięcy złotych. Do tego dochodzi 61 złotych za każdego zaszczepionego pacjenta.

Punkty szczepień masowych są tworzone przez samorządy w uzgodnieniu z wojewodami. W przypadku miast powyżej 50 tys. mieszkańców, dziennie powinno być szczepionych około pół tysiąca osób. Czesław Hoc podkreślił, że punkty szczepień zostaną później utworzone także w zakładach pracy i aptekach.

Parlamentarzysta dodał, że na szczepienia kwalifikować będą mogli ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne czy higienistki szkolne.

Czesław Hoc zaapelował również o przestrzeganie obostrzeń. Przypomniał, że służby będą reagować na łamanie restrykcji.

Więcej w poniższej rozmowie.

red./rz

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Czesław Hoc, poseł PiS-u