Po ekipach występujących w Lidze Mistrzów, również zespoły rywalizujące w Lidze Europy mają za sobą pierwsze spotkania ćwierćfinałowe. W najciekawiej zapowiadającym się meczu Ajax Amsterdam przegrał na własnym boisku z AS Roma 1:2 (1:0).

Holenderski zespół na własnym boisku wypracował sobie więcej okazji do zdobycia bramki, jednak wykorzystał tylko jedną, rzymianie zaś zagrali bardzo skutecznie. Wynik w 39. minucie otworzył Davy Claassen, który popisał się dokładną, dwójkową wymianą piłki w polu karnym z Dusanem Tadiciem. Serbski pomocnik powinien jeszcze w chwilę po pierwszej bramce podwyższyć na 2:0, jednak jego strzał odbył bramkarz Romy.

Golkiper zespołu rzymskiego stał się postacią numer jeden swojego zespołu również w 53. min. Po faulu na Tadiciu sędzia podyktował „jedenastkę”. Wykonywał ją sam poszkodowany. Serb uderzył w środek bramki, a tam czekał już na piłkę bramkarz zespołu z Włoch. Za to bramkarz Ajaxu tego spotkania nie może zaliczyć do udanych. W 57. min. Lorenzo Pellegrini uderzył sprytnie z wolnego i wyrównał. Kjell Scherpen, który jest najmłodszym bramkarzem Ajaxu w ćwierćfinałach europejskich rozgrywek, nie utrzymał presji i przepuścił piłkę mając ją już praktycznie w rękach. Później zespół holenderski na prowadzenie mogli wyprowadzić Brian Brobbey w 69. min. czy Antony w 79. min. jednak zabrakło im dokładności. Rzymianie czekali na dogodną okazje do kontry. Ta nadarzyła się w 87. min. Claassen źle wyprowadził piłkę, dopadli do niej rywale i Roger Ibanez ustalił wynik spotkania, który, przed rewanżem jest dużym handicupem dla zespołu z Rzymu.

O niespodziance można mówić odnośnie meczu Arsenalu Londyn, ze Slavią Praga. Kanonierzy, uchodzili za faworytów dwumeczu, jednak długo męczyli się z ekipą czeską. Prowadzenie zdobyli w 86. minucie za sprawą Nicolasa Pepe, jednak rywale zagrali nieustępliwie do końca i w czwartej minucie doliczonego czasu gry po rzucie rożnym wyrównał uderzeniem głową obrońca Tomas Holes. Co ciekawe w poprzednich rundach Ligi Europy prażanie wyeliminowali dwa inne zespoły z Wysp Brytyjskich – Leicester City i Rangers FC.

W pozostałych meczach już bez większych niespodzianek. Dinamo Zagrzeb przegrało u siebie w Villarrealem po bramce z karnego Gerarda Moreno zaś Manchester United wygrał na wyjeździe z debiutantem rozgrywek – hiszpańską Granadą 2:0.

Rewanżowe mecze ćwierćfinałowe zaplanowano na 15 kwietnia. Półfinały odbędą się 29 kwietnia i 6 maja. Finał ma zostać rozegrany 26 maja w Gdańsku.