fot. www.pixabay.com
Chcąc zadbać kompleksowo o zdrowie, warto uwzględnić w jadłospisie sok z buraków. Badania wykazały, że regularne sięganie po ów napój przyspiesza przemianę materii, działa detoksykująco na wątrobę, łagodzi napięcia i reguluje cykl snu. Najnowsze doniesienia ze świata nauki wskazują, że posiada on w istocie jeszcze więcej prozdrowotnych właściwości. Poprawia funkcje poznawcze i korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy.

Nie jest tajemnicą, że zbilansowana dieta ma kluczowe znaczenie w kontekście dbania o zdrowie i przeciwdziałania groźnym schorzeniom. Bardzo ważnym elementem jadłospisu są bogate w błonnik, witaminy i minerały warzywa, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dużą popularnością cieszą się obecnie warzywne soki, które znakomicie gaszą pragnienie, dostarczając nam najpotrzebniejszych składników odżywczych. Uczeni podpowiadają, że jeśli chcemy kompleksowo zadbać o swoje zdrowie, powinniśmy, jak najczęściej pić sok z czerwonych buraków.

Lista zalet regularnego picia tego napoju o charakterystycznym słodko-ziemistym smaku jest imponująca. Popijanie soku z buraków przyspiesza przemianę materii, działa detoksykująco na wątrobę, łagodzi napięcia i reguluje cykl snu. Ponadto niweluje migrenowe bóle głowy i pojawiające się podczas przekwitania uderzenia gorąca, a także przywraca zaburzoną równowagę kwasowo-zasadową, dzięki czemu jest polecany osobom zmagającym się z cukrzycą. Autorzy nowego badania naukowego dowiedli, że na tym korzyści wynikające z picia soku z buraków się nie kończą.

Choć świat nauki najwięcej uwagi zdaje się poświęcać roli, jaka odgrywa mikroflora jelitowa, równie istotne znaczenie mają bakterie bytujące w jamie ustnej. Niedawne badania dowiodły, że choroby dziąseł sprzyjają rozwojowi reumatyzmu, cukrzycy, chorób serca, a nawet prowadzą do niektórych nowotworów. Naukowcy z University of Exeter w Wielkiej Brytanii przyjrzeli się korelacji między kondycją mikrobiomu jamy ustnej a zdrowiem układu sercowo-naczyniowego i poziomem funkcji poznawczych. Wiele gatunków bakterii przekształca przyjmowane w pokarmach azotany w azotyny – cząsteczki, które rozszerzają naczynia krwionośne i przekazują sygnały między neuronami w mózgu.

Zespół badaczy postanowił sprawdzić, czy bogaty w nieorganiczne azotany sok z buraków może usprawnić pracę układu sercowo-naczyniowego oraz poprawić funkcje poznawcze(myślenie, zapamiętywanie). Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, spośród których jedna miała za zadanie pić każdego dnia 140 ml soku z buraków. Na początku eksperymentu oraz po jego zakończeniu uczeni przeprowadzili szereg testów badających pracę układu sercowo-naczyniowego oraz poziom funkcji poznawczych. Analiza brytyjskich uczonych ujawniła, iż po upływie zaledwie 10 dni u osób pijących sok z buraków spadło ciśnienie krwi. Osiągnęły one zarazem lepsze wyniki w testach na pamięć i koncentrację.

Jesteśmy bardzo podekscytowani wynikami naszego badania. Pokazują one bowiem, że tak łatwa zmiana, jak uwzględnienie w diecie soku z buraków, może pozytywnie wpłynąć na wiele obszarów zdrowia - komentuje prof. Anni Vanhatalo, główna autorka badania.

Uczona zaznacza, że popijanie soku z buraków polecane jest zwłaszcza osobom starszym - problemy z sercem i zdolnościami poznawczymi nasilają się wszak wraz z wiekiem. - Utrzymanie zdrowego mikrobiomu jamy ustnej w perspektywie długoterminowej może spowolnić powiązane ze starzeniem się procesy degeneracyjne - wyjaśnia. I dodaje, że podobne korzyści przynieść może nam spożywanie innych bogatych w azotany warzyw, takich jak kapusta, sałata, szpinak i seler.

PAP/aś