fot. pixabay.com
Zaproszenie Aleksandry Kupczyk przyjęli: Radosław Głażewski - wójt gminy Darłowo oraz Marcin Górka - rzecznik prasowy 14. zachodniopomorskiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, Mariusz Kieling - burmistrz Barwic oraz Tomasz Kubiak - ratownik medyczny i strażak.

Wójt Głażewski powiedział, że samorząd chce utworzyć masowy punkt szczepień przeciw Covid-19 w Dąbkach. Dodał, że trwają już rozmowy w tej sprawie z wojewodą i podmiotem ze Sławna, który miałby objąć patronat medyczny nad punktem: - Uruchomienie punktu jest bardzo ważne. Koszty jego utworzenia są dość duże, ale przeznaczymy na ten cel pieniądze z rezerwy budżetowej.

Pytany, ile czasu zajęłoby zaszczepienie wszystkich mieszkańców, gdyby już dzisiaj w gminie ruszyły masowe szczepienia i byłaby wystarczająca liczba szczepionek, odpowiedział, że cały proces potrwałby od trzech do czterech tygodni: - Zakładamy, że dziennie szczepionkę otrzymałoby około stu osób.

Zgodnie z zaleceniami rządu, w każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu powinny być co najmniej dwa duże punkty szczepień. Jeden miałby być prowadzony przez na przykład szpital, a drugi przez samorządy w uzgodnieniu z wojewodami. W przypadku miast powyżej 50 tys. mieszkańców, dziennie powinno być szczepionych około pół tysiąca osób. Według zapowiedzi rządu, w kwietniu do Polski dotrze około siedem milionów dawek szczepionki.

Z kolei Marcin Górka poinformował, że w Trzebiatowie powstał kolejny batalion terytorialsów: - Będzie mieścił się w koszarach przy ulicy Zagórskiej. Otrzymaliśmy już rozkazy z Ministerstwa Obrony Narodowej. Można składać wnioski o przyjęcie do tego batalionu, który będzie odpowiadał za cały pas wybrzeża - od Świnoujścia i Kołobrzegu po Koszalin oraz Sławno.

Górka przypomniał, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej włączyli się w walkę z pandemią koronawirusa: - Pracują w kilkudziesięciu zachodniopomorskich szpitalach. (...) Przeszli kursy pierwszej pomocy i są wykwalifikowanymi ratownikami medycznymi. Opiekują się również kombatantami i seniorami. Utworzenie batalionu w Trzebiatowie na pewno zintensyfikuje tę pomoc w regionie.

Burmistrz Mariusz Kieling poinformował, że barwicki samorząd otrzymał 4,25 miliona złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na budowę 16-kilometrowej ścieżki rowerowej: - Jesteśmy na etapie ostatnich uzgodnień dokumentacyjnych. Wstępny koszt inwestycji to ponad pięć milionów złotych.

Tomasz Kubiak, ratownik medyczny i strażak mówił o pracy w czasie pandemii: - Oczywiście, że się boję. Codziennie, wychodząc do pracy, żegnam się z żoną i dzieckiem. Staram się zabezpieczyć przed zakażeniem. Zakupiłem dodatkowy sprzęt. Na każdym dyżurze przynajmniej dwa razy jestem u pacjenta z Covid-19.

Więcej w poniższych rozmowach.

red./rz

fot. Tomasz Kubiak

Posłuchaj

rozmowa z Radosławem Głażewskim rozmowa z Marcinem Górką rozmowa z Tomaszem Kubiakiem rozmowa z Mariuszem Kielingiem