fot. gov.pl
Wypalanie ma na celu użyźnianie gleby. Takie nierozsądne działanie powoduje jednak olbrzymie szkody w ekosystemie i stanowi zagrożenie dla okolicznych zabudowań.

Młodszy aspirant Piotr Basarab, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku powiedział na naszej antenie, że w tym roku służby podjęły już 11 interwencji w związku z pożarami traw: - Niestety regularnie zmagamy się z falą wypalania traw. W poprzednim roku w powiecie słupskim wyjeżdżaliśmy aż 42 razy do tego typu zdarzeń. W tym roku mieliśmy już 11 takich interwencji. Najwięcej akcji gaśniczych przeprowadzamy w marcu i kwietniu. Niestety ludzie ciągle wracają do tej starej metody użyźnienia gleby. Część pożarów powstaje także w wyniku „zabawy” młodzieży.

Anna Kasprzak z Parku Krajobrazowego Dolina Słupi podkreśliła, że takie działania powodują olbrzymie spustoszenie w ekosystemie: - Wysoka temperatura, która wytwarza się podczas pożaru, niszczy roślinność, degraduje glebę oraz uśmierca zwierzęta znajdujące się na tym terenie. Przypominam, że wypalanie traw jest prawnie zabronione.

Więcej w poniższym materiale.

sf/mt

Posłuchaj

materiał Sebastiana Ferensa