W najbliższych dniach rząd przekaże informacje w sprawie ewentualnego przedłużenia obowiązujących obostrzeń epidemicznych oraz zakresu tego przedłużenia. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że decyzja zostanie podjęta na podstawie danych dotyczących zakażeń koronawirusem.

Minister poinformował, że jutro o godzinie 10 zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Podstawą do podjęcia decyzji posłużą mu spływające dziś dane. Piotr Müller spodziewa się, że informacja dotycząca decyzji o ewentualnym przedłużeniu aktualnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa epidemicznego oraz o zakresie obostrzeń „pojawi się albo jutro albo najpóźniej w czwartek”.

Obecne obostrzenia obowiązują do 9 kwietnia. Zamknięte są wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane oraz galerie handlowe z wyjątkiem działających w nich sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Nieczynne są również przedszkola i żłobki, a nauka w szkołach odbywa się zdalnie.

W otwartych placówkach handlowych, a także w miejscach kultu religijnego, obowiązują limity jednej osoby na 20 metrów kwadratowych.

Zamknięte pozostają hotele, z wyjątkiem hoteli robotniczych, oraz tych przeznaczonych dla medyków, kierowców czy żołnierzy, jak również miejsca kultury (teatry, kina, muzea i galerie sztuki), a także siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

IAR/od