fot bip.um.ustka.pl
Przedterminowe wybory burmistrza Ustki, zarządzone po śmierci dotychczasowego włodarza Jacka Graczyka, zostały po raz trzeci przesunięte. Głosowanie odbędzie się 9 maja.

Pierwotne rozporządzenie premiera w sprawie przedterminowych wyborów burmistrza Ustki, ogłoszone 17 listopada, wyznaczało ich datę na niedzielę 17 stycznia 2021 r. W połowie grudnia znowelizowano rozporządzenie, ustalając termin wyborów na 24 stycznia. Miesiąc później termin wyborów został przesunięty na 11 kwietnia.

„Decyzją Prezesa Rady Ministrów, termin przedterminowych wyborów burmistrza Ustki uległ zmianie. Nowy, wyznaczony rozporządzeniem, termin to 9 maja” - poinformował we wtorek ustecki magistrat. To już trzecia zmiana daty przedterminowych wyborów.

W uzasadnieniu przesunięcia daty głosowania wskazano na utrzymującą się niekorzystną sytuację epidemiczną, nadal obowiązujące ograniczenia i zakazy wprowadzone na czas pandemii. Powołano się też na kolejną opinię Głównego Inspektora Sanitarnego o zasadności przesunięcia daty wszystkich planowanych przedterminowych wyborów, wyborów uzupełniających i referendów lokalnych przynajmniej do końca kwietnia 2021 r.

„Jednocześnie w ocenie Państwowej Komisji Wyborczej, ponieważ 30 kwietnia 2021 r. przypada w piątek, a 2 maja pomiędzy świętem 1 i 3 maja, data wyborów powinna zostać przełożona na 9 maja” - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Przesunięcie na 9 maja terminu przedterminowych wyborów burmistrza Ustki, zapewnić ma „bezpieczne przeprowadzenie głosowania przede wszystkim dla wyborców oraz dla członków obwodowych komisji wyborczych, co w konsekwencji pozwoli na zwiększenie frekwencji wyborczej”.

W związku ze zmianą daty głosowania, zmodyfikowano też część kalendarza wyborczego. Do 4 maja wyborcy mają czas na złożenie wniosku o dopisanie się do spisu wyborców. Tego dnia mija też termin zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego dla wyborców, którzy w dniu wyborów, podlegać będą kwarantannie lub izolacji. Kampania wyborcza zakończy się 7 maja o północy. 8 maja przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych przekazany zostanie spis wyborców. Głosowanie odbędzie się 9 maja od 7.00 do 21.00.

O urząd burmistrza Ustki ubiegać się będą: 53-letnia Adriana Teresa Cerkowska-Markiewicz, radna miejska z Platformy Obywatelskiej (zgłoszona przez KWW „Najlepszy wybór dla Ustki”), a także 51-letni bezpartyjny urzędnik Andrzej Kuczun (startuje z własnego KWW). W wyborach z własnych komitetów wystartują też bezpartyjni 39-letni radny miejski Grzegorz Maciej Malinowski oraz 55-letni przewodniczący Rady Miasta Ustka Jacek Tomasz Maniszewski. Obaj w wyborach startowali z listy zmarłego burmistrza Jacka Graczyka. Burmistrzem chce być także 54-letni bezpartyjny Krzysztof Nałęcz, do niedawna redaktor naczelny trzech dzienników regionalnych. W wyborach weźmie udział również 56-letni urzędnik Piotr Dariusz Wszółkowski. Jak podawały w grudniu lokalne media, za swój start w kontrze do kandydatki z PO został usunięty ze struktur partii.

Przedterminowe wybory burmistrza Ustki zostały zarządzone po śmierci dotychczasowego burmistrza Jacka Graczyka. Do czasu wyboru nowego burmistrza, zgodnie z zarządzeniem premiera, gminą kieruje dotychczasowy zastępca burmistrza Ustki Bartosz Gwóźdź-Sproketowski.

Jacek Graczyk zmarł nagle 21 października 2020 r. Miał 67 lat. W latach 1984-1991 zarządzał ustecką stocznią. To była jego trzecia kadencja jako burmistrza Ustki.

PAP/rz

Czytaj więcej