fot. prk24.pl
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości, który we wtorek był gościem porannego „Studia Bałtyk”, w rozmowie z Anną Popławską pokreślił, że sytuacja epidemiczna w kraju wciąż jest trudna.
W skrócie
  • Paweł Szefernaker powiedział, że czwartkowe wyniki zachorowań mogą spowodować, że zapadną decyzje w sprawie obostrzeń.
  • Wiceszef MSWiA dodał, że sytuacja epidemiczna w kraju wciąż jest trudna.
  • Polityk Prawa i Sprawiedliwości zaapelował również o przestrzeganie obostrzeń.

- Ostatnie wyniki trochę zafałszowują rzeczywistość, ponieważ w czasie świąt nie wszystkie punkty działają tak, jak w normalnym czasie. Dopiero wyniki zachorowań w najbliższych dniach pokażą nam realną sytuację. Niepokoi to, że w ciągu Wielkanocy ponad 800 osób chorych na Covid-19 trafiło do szpitali. 33 tysiące z 42 tysięcy łóżek covidowych jest już zajętych - powiedział Paweł Szefernaker.

Jak dodał, po południu będzie miał kolejną odprawę z wojewodami, podczas której okaże się, jak duży jest jeszcze zapas łóżek covidowych: - W niektórych powiatach ich brakuje. Musimy przewozić pacjentów do innych powiatów, czy nawet województw. Na przykład Kędzierzynie-Koźlu i Radomsku przyjmowane są osoby ze Śląska. Pod tym względem sytuacja w województwie zachodniopomorskim jest jedną z najlepszych w kraju. Szpital Wojskowy w Szczecinie został przekształcony w covidowy i jest gotowy, by wspomóc inne regiony. Na razie jednak nie ma takiej potrzeby.

Anna Popławska zapytała również polityka o plany utrzymania obecnych obostrzeń po 9 kwietnia.

Widzimy, że pandemia wyhamowuje w regionach, gdzie restrykcje zostały już wcześniej wprowadzone. Wyniki z czwartku będą determinowały kolejne działania związane z pandemią. Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u

Paweł Szefernaker powiedział również, że służby reagują bardziej stanowczo, gdy ktoś nie przestrzega obostrzeń: - Tylko w niedzielę wielkanocną wystawiono prawie cztery tysiące mandatów. (…) Jestem zaskoczony tym, jak wiele osób nie przestrzegało w święta podstawowej zasady „DDM” - dystans, dezynfekcja, maseczka. Stan wielu pacjentów w szpitalach i sytuacja w tych placówkach pokazuje, jak ważne jest przestrzeganie obostrzeń. Solidarnie włączajmy się w walkę z pandemią, przestrzegając zasad higieny.

Gość „Studia Bałtyk” odniósł się także do wypowiedzi Olgierda Geblewicza w sprawie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Marszałek województwa zachodniopomorskiego stwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość ignoruje potrzeby regionu. Wyliczył, że województwo jest na czwartym miejscu od końca pod względem otrzymanego dofinansowania. - Dziwię się, że niektórzy politycy z regionu po prostu nie potrafią pochwalić drugiej sceny politycznej w sytuacji, gdy warto się zjednoczyć. Dzięki kolejnemu naborowi w ramach funduszu, na przykład w DPS-ach powiatu koszalińskiego powstanie elektroniczny system zarządzania, zostaną także wybudowane sieci wodociągowe w Strzekęcinie i Niedalinie. Chciałbym, aby dofinansowanie było jak najwyższe i cieszę się, że te pieniądze są rozdysponowane równomiernie w skali kraju - powiedział Paweł Szefernaker.

Więcej w poniższej rozmowie.

red./rz

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u