fot. PAP/EPA/Attila Balazs
Zwiększona liczba chorych na Covid-19 w szpitach to efekt poprzednich, bardzo dużych, dziennych liczb zachorowań. W tym tygodniu może być podobnie.

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia w Programie Pierwszym Polskiego Radia powiedział o aktualnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa: - Okres świąteczny był dość specyficzny pod względem wykonanych testów. Widzimy, że tych zleceń jest zdecydowanie mniej niż w poprzednich dniach. Wyniki, które otrzymaliśmy w czasie świąt są optymistyczne - należy do nich podchodzić jednak z wielką ostrożnością - musimy poczekać na kolejne dni - środa, czwartek, piątek - będą tymi dniami, które pokażą, w jakim momencie epidemii w tej chwili jesteśmy.

Według informacji podanych przez resort zdrowia, w sobotę w Polsce zdiagnozowano 28 073 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 571 osób. W niedzielę było 22 947 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 204 osób. Natomiast w poniedziałek resort informował o 9 902 nowych przypadkach i 64 zmarłych osobach.

Wiceszef resortu zdrowia mówił też o liczbie pacjentów hospitalizowanych w czasie świąt: - Wczoraj, w ciągu ostatniej doby trafiło ponad 800 nowych pacjentów zakażonych COVID-19. To nie napawa optymizmem, jest to efekt poprzednich bardzo dużych, dziennych liczb zachorowań. Ten tydzień także nie będzie łatwy, biorąc pod uwagę liczbę hospitalizacji.

Waldemar Kraska poinformował, że najprawdopodobniej w tym tygodniu szef KPRM Michał Dworczyk przedstawi jeszcze raz dokładny program szczepień: - Zachęcam do zgłaszania się do szczepień szczególnie osoby 60+. W kolejnych tygodniach do Polski trafią zdecydowanie większe transporty szczepionek, niż wcześniej. Myślę, że te szczepienia populacyjne, na którym nam najbardziej zależy, szczególnie w maju, kiedy być może z powodu ilości szczepionek uwolnimy praktycznie wszystkie te tzw. roczniki - wszyscy będą mogli się szczepić.

PAP/aj