fot. PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia na piątkowej konferencji prasowej mówił o sytuacji w szpitalach w związku z epidemią. Zaznaczył, że ostatniej doby przybyło tysiąc dodatkowych łóżek szpitalnych i ok. 150 respiratorów.

Andruszkiewicz podkreślił jednak, że sytuacja w szpitalach, szczególnie w przypadku pacjentów wspomaganych respiratorami, wciąż jest niedobra.

- Nadal mamy 75 proc. obłożenia łóżek szpitalnych. Jest to spadek o 2 proc. w stosunku do ostatnich dni, ale to nadal dużo - ocenił. - Obłożenia łóżek respiratorowych mamy w granicach 77 proc. - dodał.

Rzecznik MZ poinformował, że ostatniej doby przybyło tysiąc dodatkowych łóżek szpitalnych i ok. 150 respiratorów: - W tej chwili mamy jeszcze 10 tys. wolnych łóżek i w granicach tysiąca wolnych respiratorów. W tym tygodniu zwiększyliśmy ten bufor o ponad 3 tys. łóżek i ok. 400 respiratorów.

Zapowiedział, że w kolejnym tygodniu nastąpi kolejne zwiększenie liczby łóżek: - Co świadczy o tym, że nadal przygotowujemy się do wzrostu hospitalizacji. Trzeba bowiem zaznaczyć jasno - za wzrostem skali zakażeń będzie podążała w granicach tygodnia, dwóch tygodni skala wzrostów obłożenia łóżek szpitalnych.

W Polsce ostatniej doby zdiagnozowano 30 546 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 497 osób.

PAP/aj