fot.szpitalslupsk/fb
W punkcie konsultacyjno-diagnostycznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku przeprowadzane będą bezpłatne badania w kierunku zakażenia wirusami HIV, HCV i kiły.

Punkt będzie działał w każdą środę, w godz. 15.30-18.30, oraz w pierwszą i drugą sobotę każdego miesiąca, w godz. 9-15. W tym roku PKD rozszerzył diagnostykę HIV także o badania HCV i kiły.

Badania są anonimowe, bezpłatne, nieinwazyjne i nie wymagają skierowania. W PKD można też porozmawiać z doradcą, który pomoże ustalić, czy rzeczywiście wystąpiło ryzyko zakażenia i potrzebne jest badanie. Będą one przeprowadzane w gabinecie nr 108 w budynku H (była pralnia szpitala) przy ul. Hubalczyków 1. Punkt będzie działał do 10 grudnia.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przeznaczył na działanie punktu 75 tys. zł.

Zakażenie HIV oznacza, że w organizmie człowieka znajduje się wirus nabytego niedoboru - upośledzenia odporności. Wirus mnoży się i niszczy układ immunologiczny zakażonej osoby, który po pewnym czasie przestaje chronić organizm przed chorobami. Zakażenie HIV nie daje charakterystycznych objawów. Jeśli nie zrobi się testu diagnostycznego, można nawet przez 10-12 lat nie wiedzieć o zakażeniu. Osoba, która nie wie, że żyje z HIV, może zachorować na AIDS.

red./mb/aj

Posłuchaj

Rozmowa Mariusza Brokosa z Aleksandrą Januszewską, doradcą ds HIV i AIDS w słupskim szpitalu