fot. pixabay.com
Według najnowszych badań ceny nieruchomości w polskich miastach wzrosły średnio o 6,6 proc. Jak kształtuje się sytuacja na rynku kredytowym? Jaką pomoc niesie projekt ustawy o ochronie praw nabywcy oraz Deweloperski Fundusz Gwarancyjny? Te tematy poruszyliśmy w „Wieczornych spotkaniach".

Według badania Expandera, rekordy cenowe biją m.in. Kraków i Gdańsk, gdzie za metr kwadratowy płaci się już ok. 10 tysięcy złotych. Jak na tym tle i w czasie pandemii wypada nasz region? Między innymi na to pytanie odpowiedziała Anna Kamińska, właścicielka jednego z koszalińskich biur nieruchomości.

materiał Tomasza Trana

Wkład własny, wysokość dochodów, historia kredytowa, ale także miejsce zatrudnienia. Te między innymi czynniki mają wpływ na to, czy mamy szansę na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. A czy czas pandemii zmienił podejście banków do udzielania tych kredytów? O tym opowie analityk kredytowy Michał Kisiel z portalu bankier.pl.

materiał Renaty Pacholczyk

17 marca w sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Projekt przedstawił posłom prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Jak mówił podczas sejmowego wystąpienia, zawarte w ustawie przepisy zwiększą ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej.

- Ustawa ma zapewnić bezpieczeństwo obrotów, zwiększyć pozycję konsumentów nabywających mieszkania i domy od deweloperów oraz zabezpieczyć ich tak w przypadku upadłości banku/dewelopera, ale również nierealizowania przez bank/dewelopera obowiązków wynikających z umowy - wyjaśniał.

Szef UOKiK powiedział, że jednym z kluczowych instrumentów, jest utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG).

- Zgodnie z projektem każdy deweloper, który rozpoczyna sprzedaż nieruchomości mieszkaniowej ma obowiązek zawarcia umowy Otwartego lub Zamkniętego Rachunku Powierniczego oraz odprowadzenia składki na DFG. W przypadku otwartego rachunku powierniczego maksymalna składka wyniesie 2%, natomiast w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego - 0,2% - powiedział Tomasz Chróstny.

tt/rp/aj