fot. pixabay.com
Zespół Downa jest zespołem wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego materiału genetycznego chromosomu 21. Dzisiejsze stowarzyszenia i działalności charytatywne tworzą wiele projektów i kampanii, które polegają na wsparciu osób z Zespołem Downa, jak i społecznej akceptacji wobec nich.

Istnieją i działają m.in. na rzecz rodziców oraz dzieci i młodzieży z różnymi schorzeniami neurologicznymi i genetycznymi, między innymi z zespołem Downa. Wspierają rozwój fizyczny i poznawczy. Prowadzą rehabilitację społeczną, terapię zajęciową. Prowadzą konsultacje psychologiczne, logopedyczne, pedagogiczne. Organizują turnusy rehabilitacyjne, czy zajęcia sportowe. Po prostu powodują, że nie tylko ich podopiecznym jest łatwiej w życiu, ale przede wszystkim ich rodzicom. A mowa o różnego rodzaju Stowarzyszeniach działających m.in. na rzecz dzieci z zespołem Downem. Takie prężnie działające stowarzyszenie, z którego warto zapewne wziąć przykład jest poznańskie Stowarzyszenie Na Tak. Jak mówi Aneta Wiktor, tu pomoc otrzymują nie tylko osoby chore, ale przede wszystkim ich opiekunowie.

materiał Renaty Pacholczyk

Pod hasłem „Nim otworzysz usta, pomyśl!” Stowarzyszenie Sztuka Łączenia wraz z Fundacją Kochaj Mnie Po Prostu rozpoczynają kampanię społeczną w Dzień Osób z zespołem Downa. Celem akcji jest budowanie świadomość dotyczącej osób z niepełnosprawnościami oraz walki z ich wykluczeniem i hejtem - informuje Aleksandra Gładyś-Jakubczyk, prezes Fundacji Kochaj Mnie Po Prostu.

Aleksandra Gładyś-Jakubczyk, prezes Fundacji Kochaj Mnie Po Prostu

Stowarzyszenie oraz fundacja we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Kielcach nagrało spot pokazujący z jakim hejtem i niezrozumieniem spotykają się osoby z zespołem Downa. - W spocie wystąpili aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego - informuje Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Jak mówi, wiele osób dyskryminuje nie tylko osoby, które cierpią na tę chorobę, ale w ogóle osoby z niepełnosprawnościami.

Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

Szacuje się, że w Polsce żyje około 60 tysięcy osób z zespołem Downa. Spot można obejrzeć na stronach internetowych fundacji i stowarzyszenia.

Nadia ma prawie dwa lata i jest dzieckiem z zespołem Downa. Jej rodzice korzystają z wielu różnych rodzajów terapii, żeby wspomóc jej rozwój, m.in. z dzwiękoterapii.

materiał Joanny Lejtan