fot. pixabay.com
Mają to być lokale dla osób, które nie mogą uzyskać kredytu hipotecznego, a jednocześnie ich dochód jest zbyt wysoki, by otrzymać mieszkanie z zasobu ZBM-u. Jest już projekt uchwały, decyzja należy do rady miasta.

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że warto starać się o rządowe dofinansowania: - Chcemy zbudować mieszkania dla osób, których nie stać na zakup mieszkania, ponieważ mają problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego, a z drugiej strony są zbyt zamożne, aby móc im przyznać mieszkania komunalne. Zgodnie z ustawą, możemy uzyskać trzy miliony złotych z funduszy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Bloki mają stanąć przy ul. Krańcowej. - Na gruntach miejskich może powstać 144 mieszkań. Dodatkowo, Krajowy Zasób Nieruchomości pozyskał sąsiadującą działkę od KOWR-u, więc moglibyśmy ten teren zagospodarować na nowe osiedle, czyli wybudować około 250 mieszkań - dodał Piotr Jedliński.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to spółki, które w porozumieniu z samorządem mają budować i wynajmować mieszkania z przystępnym czynszem. Samorządy na realizację inwestycji otrzymają dofinansowanie w wysokości do 35 proc. jej kosztów, a na tworzenie SIM-ów - 3 mln zł bezzwrotnego wsparcia.

Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych został ogłoszony 10 marca. Wybudowane dzięki niemu mieszkania mają być alternatywą dla osób, których nie stać na kredyt mieszkaniowy. Lokatorom, którzy w ramach umowy pokryją co najmniej 20 proc. (25 proc. w dużych miastach) kosztów budowy lokalu, spółki zapewnią możliwość dojścia do własności po 20-30 latach.

ak/aj/gov.pl/rz

Posłuchaj

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina o warunkach przyznania mieszkania Piotr Jedliński, prezydent Koszalina o terenie pod budowę nowych mieszkań