fot. Mateusz Sienkiewicz
Zgodnie z przepisami, wycinka 300 drzew m.in. w Silnowie i Łącznie jest niezbędna, aby można było wyremontować drogę. Sprzeciwiają się temu mieszkańcy. Zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie.

- Zgadzamy się z tym, że potrzebny jest remont tej drogi. Ale czy koszty wycięcia drzew i utrata walorów krajobrazowych są do zaakceptowania przez mieszkańców? Te aleje lipowe są przecież unikatowe na skalę światową - powiedział Arkadiusz Malarski, prezes stowarzyszenia „Silnowo 2020” i radny gminy Borne Sulinowo.

Piotr Rozmus, rzecznik Starostwa Powiatowego w Szczecinku, powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że wciąż trwają ustalenia w tej sprawie: - Procedura dotycząca wycinki jest podzielona na cztery części. Już trzy razy dokonano oględzin tej drogi. Uczestniczyli w nich pracownicy wydziału rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Szczecinku, urzędnicy gminy Borne Sulinowo oraz przedstawiciele projektanta. Niebawem odbędzie się kolejne spotkanie.

Projektant drogi złożył już wniosek o zezwolenie na wycinkę drzew do Urzędu Miejskiego w Bornem Sulinowie. - Zwróciliśmy się do wnioskodawcy o to, aby uzupełnił dokumentację. Widzimy, że zaistniał pewien problem. Drzewa mają ogromną wartość przyrodniczą. Musimy jednak również wziąć pod uwagę bezpieczeństwo mieszkańców - dodał Bogdan Korpal, wiceburmistrz Bornego Sulinowa.

Jak podkreślił Piotr Rozmus, jeśli - zgodnie z ustawą - droga miałaby zostać poszerzona do sześciu metrów, konieczna jest wycinka drzew po obu stronach jezdni: - Nie ma na to zgody mieszkańców oraz Starostwa Powiatowego w Szczecinku. Dlatego wciąż trwają poszukiwania innego rozwiązania. Do projektu została już złożona korekta.

Mieszkańcy sprzeciwiają się wycince drzew. Zbierają głosy pod petycją w tej sprawie. - Szkoda tych drzew. Może wystarczyłoby usunąć je tylko po jednej stronie albo wyłącznie te schorowane? - zastanawiał się jeden z mieszkańców.

Więcej w materiale Mateusza Sienkiewicza.

ms/rz

fot. Mateusz Sienkiewicz

Posłuchaj

materiał Mateusza Sienkiewicza