fot. wikipedia.org
Zamknięte zostaną dla publiczności m.in. kina, teatry, muzea, baseny, obiekty sportowe, ograniczona będzie działalność galerii handlowych. Mariusz Wolański sprawdził, jak wyglądają ostatnie godziny przed zamknięcie w regionalnych placówkach.

Zdzisław Derebecki, dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie zaznaczył, że nowe obostrzenia są fatalną wiadomością dla teatru.

- My żyjemy z żywego kontaktu z widzem i brak przedstawień jest dla nas olbrzymim stresem. Aktorzy są w fatalnym stanie psychicznym. Już przed sobotą musieliśmy odwołać przedstawienie, ponieważ jeden z aktorów otrzymał pozytywny wynik na COVID-19. Osoby, które miały z nim kontakt zostały skierowane na kwarantannę, więc do świąt nie będą odbywały się próby - wyjaśnił dyrektor BTD.

Dyrektor Filharmonii Koszalińskiej Robert Wasilewski uznał, że razem z pracownikami spodziewali się takiej sytuacji przed Wielkanocą.

- Udało nam się zagrać dwa programy, trzeciego niestety już nie zdążyliśmy przedstawić. Jednak nic straconego, będziemy się starać przekładać koncerty na inne terminy lub będziemy próbować korzystać z innych form komunikacji z widzami, jeśli ci nie będą mogli w nich uczestniczyć na żywo - dodał Robert Wasilewski.

Jak powiedział Tadeusz Kielar, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu, nastroje nie są najlepsze, ponieważ pracownicy centrum mieli intensywny plan na przyszłe miesiące.

- Wszystkie imprezy z udziałem publiczności zostały odwołane i do końca miesiąca zwracamy w kasie pieniądze za bilety. Czuć duży niepokój, ponieważ nie wiadomo, czy ta zapaść nie będzie trwała do maja i Dni Kołobrzegu, czy majówkę zrobimy albo online, albo z autokaru obwoźnego - oznajmił Tadeusz Kielar.

Od soboty zamknięte zostaną m.in. muzea, w tym również to w Dęblinie. Jego dyrektor, Paweł Pawłowski zaznaczył, że w pełni rozumie zaistniałą sytuację.

- Jako muzealnicy, dalej będziemy wykonywać swoją rolę, jako kustosze pamięci i przede wszystkim będziemy zabezpieczać zbiory, które są w naszych instytucjach zgromadzone. Okres zamknięcia wystaw dla zwiedzających poświęcamy na prace merytoryczne, takie jak inwentaryzacje, czy zabezpieczenie wystaw - powiedział dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Więcej w materiale Mariusza Wolańskiego.

mw/od

Posłuchaj

materiał Mariusza Wolańskiego