fot. pixabay.com
Z badań przeprowadzonych przez fundację Dominiki Kulczyk wynika, że ubóstwa menstruacyjnego w Polsce doświadcza około 500 tys. kobiet i dziewcząt. Organizacje alarmują, że w pandemii coraz więcej osób nie stać na zakup podpasek czy tamponów.

Skoro ubóstwo menstruacyjne jest faktem w Polsce, to jest nim również w naszym regionie. Aby mu przeciwdziałać oraz walczyć z okresowym tabu, powstała Fundacja „Akcja Menstruacja”. Z jedną z działaczek Fundacji, Kają Potocką rozmawialiśmy, jak można przeciwdziałać tym zjawiskom.

materiał Katarzyny Kużel

Punkt pomocy okresowej - tak nazywa się niewielka szafka, która pojawiła się na peronie darłowskiego dworca, na zewnętrznej ścianie siedziby Darłowskiego Centrum Wolontariatu. To inicjatywa skierowana do kobiet, które z różnych powodów, nie mają niezbędnych środków higieny osobistej. Jak to działa?

materiał Anny Popławskiej

Fundacja Dominiki Kulczyk prowadzi szkolenia online dla wychowawców dotyczące menstruacji i opieki nad dziewczętami wchodzącymi w okres dojrzewania. W takim szkoleniu wzięła ostatnio udział Maria Szostak, wychowawczyni w świetlicy TPD w Rusowie i instruktorka w Gminnym Ośrodku Kultury w Ustroniu Morskim.

materiał Joanny Lejtan

Menstruacja to w naszym kraju wciąż temat niewygodny, drażliwy, niechciany. To przekłada się na fakt, że dziewczynki boją się pierwszej miesiączki. Brakuje im rzetelnej wiedzy, bo nikt z nimi nie rozmawia albo rozmowa odbywa się za późno. Dlaczego tak się dzieje? Mówi psycholog, seksuolog Małgorzatą Ruhnke.

materiał Tomasza Trana

kk/aś