fot. pixabay.com
W całej Polsce od kilkunastu miesięcy powstają lokalne eko-projekty nadzorowane przez Caritas. Kilka z nich prowadzonych jest w miastach naszego regionu. Wystarczy wymyślić rozwiązanie, zgłosić inicjatywę i otrzymać pieniądze.

Każdego roku na wysypiska śmieci trafiają dwa miliardy ton odpadów. Dzięki projektom promującym recykling możemy zmniejszyć stopień zanieczyszczenia naszej planety. Właśnie po to w 2019 roku powstała Inicjatywa „Caritas Laudato Si”, która jest też odpowiedzią organizacji na wezwanie Papieża Franciszka oraz potrzebę budzenia ekologicznej wrażliwości. W jej ramach Caritas dwa razy w roku przyznaje pieniądze na realizację eko-projektów w 12 diecezjach.

Jak powiedziała Ewa Chochuł, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupsku, nauczyciele uczą dzieci już od pierwszych klas segregowania odpadów i tego, na czym polega recykling: - W tym roku zajęliśmy się ekologią na szerszą skalę, m.in. poprzez udział w programie „Laudato Si”. Otrzymaliśmy dofinansowanie na stworzenie przy szkole ekologicznego ogródka. Będziemy powtórnie przetwarzać odpady, czyli zajmiemy się upcyklingiem.

W Szczecinku akcje ekologiczne propaguje m.in. Wspólnota Ambasadorzy Bożego Stworzenia.
- Przede wszystkim chcemy, aby dzieci zaznajomiły się z ideą ochrony przyrody. Uczą się, w jaki sposób nadać przedmiotom drugie życie. Dzieci i dorośli potrafią być bardzo kreatywni. Ze „śmieci” stworzą m.in. karmniki i poidełka dla ptaków, wazony, figurki, samochodziki, a nawet instrumenty muzyczne - podkreśliła Beata Słaby ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich.

Więcej w materiale Arkadiusza Wilmana.

aw/aj

Posłuchaj

materiał Arkadiuszaa Wilmana