fot. wikipedia.org
Co sprawia, że niektóre wyjątkowe i zabytkowe budynki cieszą oko do dziś, a inne popadają w ruinę? Na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedz nasi dziennikarze, rozmawiając m.in. o zaniedbanym pałacu w gminie Tychowo i dworze w Kwasowie.

Neogotycki pałac w Dobrowie w gminie Tychowo wzniesiono w połowie XIX wieku, na XVI wiecznych fundamentach.

Od frontu schody prowadzące do głównego wejścia, znajdującego się pod balkonem podpartym arkadami z ostrymi łukami; nad balkonem ryzalit zwieńczony trójkątnym frontonem z uskokami, a we frontonie herb rodziny von Kleist - tak powinien dziś wyglądać pałac w Dobrowie w gminie Tychowo, gdyby „miał szczęście” do właścicieli. Czy obiekt uda się jeszcze uratować? Wierzy w to burmistrz Tychowa Robert Falana.

materiał Renaty Pacholczyk

Pałac w Kwasowie w gminie Sławno to wyjątkowy obiekt. Jego historia sięga nawet XVII wieku. Pierwotnie był typowym pomorskim dworem. Jego kształt zmienił się pod koniec XIX wieku, kiedy po przebudowie przeobraził się w neobarokowy pałac. Burzliwe losy wojenne i powojenne sprawiły, że - jak wiele podobnych obiektów - był w fatalnym stanie technicznym.

Udało się jednak uratować to niezwykłe miejsce. Remont pałacu w Kwasowie kosztował ponad półtora miliona złotych. Część pieniędzy na ten cel pozyskano z UE, ale druga część to kredyt zaciągnięty przez mieszkańców. Remont pałacu to część szerszego projektu rewitalizacji Kwasowa.

materiał Anny Popławskiej