fot. prk24.pl
W „Studiu Kołobrzeg” podjęliśmy szereg tematów społecznych zajmujących w ostatnim czasie mieszkańców naszego regionu. Rozmawialiśmy m.in. o szlachetnej postawie mieszkańców Charzyna po pożarze stolarni i udziale w niesieniu pomocy miejscowego proboszcza. Pochyliliśmy się również nad kompromisowym rozwiązaniem sporu w kwestii budowy wiaduktu w okolicy podkołobrzeskiego Budzistowa.

Czesław Hoc: osiągnęliśmy profesjonalny i zdrowy kompromis w kwestii wiaduktu nad drogą krajową 11

Po licznych protestach mieszkańców Kołobrzegu, projekt nowego wiaduktu nad drogą krajową 11, został pozytywnie zaopiniowany przez Zespół Opiniowania Projektów Inwestycyjnych. O kompromisowym rozwiązaniu sporu w sprawie jego budowy opowiada poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc.

Poseł Czesław Hoc o projekcie wiaduktu na DK11

Pożar w stolarni w Charzynie

Ks. Piotr Popławski jest proboszczem w Charzynie, gdzie jeszcze do niedawna prowadził niewielką stolarnię. Było to miejsce, do którego po pomoc mógł udać się każdy, a sam ksiądz dał się poznać jako człowiek, który nigdy jej nie odmawiał. Niestety, kilka dni temu wybuchł pożar. Po stolarni zostały zgliszcza. Teraz, charzyńska społeczność, chcąc odwdzięczyć się za kilka lat oddanej posługi swojego proboszcza, organizuje zbiórkę, by jak najszybciej stolarnię odbudować.

Relacja mieszkańców Charzyna i proboszcza ks. Piotra Popławskiego

„Azymut- Samodzielność”

„Azymut- Samodzielność” to program skierowany do osób z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera. Beneficjenci projektu, w treningowym mieszkaniu przygotowują się do wkroczenia w życie, uczą się wykonywania codziennych czynności, by móc w przyszłości samodzielnie funkcjonować.

O idei projektu, jego uczestnikach, a także zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami opowiedziała Barbara Szczeglik, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną KOŁO w Kołobrzegu.

Program "Azymut-Samodzielność" - relacja z wizyty
Barbara Szczeglik, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną KOŁO w Kołobrzegu

Miejska Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kołobrzegu

Członkowie Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kołobrzegu otrzymują 350 złotych miesięcznie. Rocznie jest to kwota około 4 tys. złotych. W skład komisji wchodzi 16 członków, z których większość otrzymała w niej miejsce nie ze względów merytorycznych a politycznych. Tak uważają radni rady miasta z klubów „Prawa i Sprawiedliwości” oraz Klubu Radnych Niezależnych. Złożyli oni projekt uchwały, który zakłada, że przewodniczący komisji otrzymywałby dietę w wysokości 550 złotych miesięcznie, a członkowie po 50 złotych. W „Studiu Kołobrzeg” gościliśmy przewodniczących obu klubów radnych: Macieja Bejnarowicza i Jacka Woźniaka.

Rozmowa z radnymi: Maciejem Bejnarowiczem i Jackiem Woźniakiem

W „Studiu Kołobrzeg”  o zadaniach Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozmawialiśmy także z Izabelą Zielińską - radną miejską niezrzeszoną, od wielu lat działającą społecznie na rzecz ofiar przemocy oraz z Adamem Syldatk - przewodniczącym komisji antyalkoholowej.

Rozmowa z Izabelą Zielińską i Adamem Syldatk

Fundacja Klucz Nadziei

O swojej działalności w Fundacji Klucz Nadziei opowiadają psychoterapeutki uzależnień: Aleksandra Błaszczyk i Ewa Taszarek.

Rozmowa z Aleksandrą Błaszczyk i Ewą Taszarek

Jak przygotować ogród do sezonu letniego?

W poszukiwaniu wiosny, Małgorzata Abramowicz wybrała się do Rodzinnych Ogródków Działkowych „Janiska”. Nasza redaktorka sprawdziła, jak właściwie przygotować się do działkowego sezonu. Posłuchajcie.

Rodzinne Ogródki Działkowe "Janiska" - relacja

„Słownik na Fali”

W inny sposób wyrażamy się publicznie, w inny prywatnie - to oczywiste, ale czy nie jest niebezpieczne? O tym, w najnowszym wydaniu Ilustrowanego Słownika na Fali, Jarosław Banaś rozmawiał z dr. Sebastianem Żurowskim, adiunktem Katedry Teorii Języka z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Słownik na Fali - rozmowa z dr. Sebastianem Żurowskim

„Studio Kołobrzeg” przygotowali: Jarosław Banaś, Mariusz Wolański i Małgorzata Abramowicz.

Opracowanie muzyczne: Adrian Adamowicz

mw/aś