fot. pixabay.com
Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje zmniejszyć ilość smogu w miastach poprzez nowelizację ustawy o elektromobilności. Nasi goście rozmawiali m.in. o ograniczeniach dla samochodów z napędem spalinowym oraz idei stref. Został również poruszony wątek przesiadania się na bardziej ekologiczne środki transportu, takie jak komunikacja miejska, czy rowery.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowelizacją ustawy o elektromobilności. Nowelizacja to szansa na stworzenie stref czystego transportu w miastach, które mogą pomóc w walce ze smogiem. Według wstępnych założeń samorząd każdego miasta liczącego sobie ponad 100 tys. mieszkańców — a jest ich w Polsce 37 – będzie musiał wyznaczyć taką strefę. - Miasta będą do tego zobligowane w przypadku przekroczenia norm emisji dwutlenku azotu. Oznaczałoby to znaczne ograniczenia dla posiadaczy wielu samochodów z napędem spalinowym - uważa prof. Paweł Fuć, dyrektor Instytutu Silników Spalinowych i Napędów na Politechnice Poznańskiej.

materiał Arkadiusza Wilmana

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje zmniejszyć ilość smogu w miastach poprzez nowelizację Ustawy o elektromobilności. Jaka jest idea stref? Jak mają funkcjonować i jakie samochody będą mogły się po niej poruszać? O tym mówi rzeczniczka ministerstwa Aleksandra Brzózka.

materiał Tomasza Trana

Zmniejszanie zanieczyszczeń powietrza pochodzących z komunikacji w naszych miastach to nie tylko ograniczenia techniczne dla aut, ale także przesiadanie się na bardziej ekologiczne środki transportu, czyli komunikacja miejska albo rowery. Niestety, centra miast nie zawsze są do tego dobrze przystosowane. Tak jest również w Koszalinie - ocenia rzecznik stowarzyszenia „Roweria” Przemysław Kański.

materiał Joanny Lejtan