fot. prk24.pl
Goście „Studia Kołobrzeg”, spotkali się dziś na naszej antenie, aby, jak w każdą sobotę, omówić najistotniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w regionie i kraju.

Głównym tematem audycji była sytuacja Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, o której rozmawiali Jarosław Banaś oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc.

Poseł krytycznie odniósł się do obecnej sytuacji panującej w Polskiej Żegludze Bałtyckiej:

- Przypominam, że PŻB to jest spółka Skarbu Państwa. A w tej chwili ona się mieni, jako spółka prywatna, taki prywatny folwark. Pewne grupy są przekonane, że to jest ich przedsiębiorstwo, a właściciel nie ma nic do powiedzenia i mogą sobie zarządzać, jak tylko chcą.

Natomiast chcę stanowczo powiedzieć, że całym sercem byłem, jestem i będę za PŻB - naszą firmą, naszą dumą, naszą marką, naszym takim kapitałem rozpoznawczym i prestiżem, jeśli chodzi o Kołobrzeg. Jesteśmy nadal potentatem żeglugi promowej na Bałtyku i w Europie.


Czesław Hoc skomentował również zarzut, jakoby sprawował władzę sprawczą nad spółką:

- I to jest wielkie nieporozumienie. Zawsze dbałem o to, aby nie upolityczniać żadnej firmy działającej na terenie województwa zachodniopomorskiego. Publicznie zadałem pytanie wobec zarzutów przewodniczących i wobec zarzutów senatora z PO o upolitycznianie spółki: Proszę mi wskazać, spośród 700 pracowników PŻB, chociaż jedną osobę, która ma legitymację PiS. - Nie ma takiej osoby. Podkreślam, w PŻB nie ma nikogo z legitymacją PiS. Mało tego, mogę powiedzieć więcej, że ci którzy są kojarzeni z PiS, po dwóch, trzech miesiącach, tracą pracę. To dobrze - nie może być upolitycznienia. Proszę zobaczyć, jaki jest to absurd i hipokryzja.

Proszę zwrócić też uwagę na jeszcze jeden fakt, co jest najbardziej okrutne wobec mojej osoby, że niby pewne etaty są wykorzystywane w jakiś nieprofesjonalny sposób i że to ja - poseł Czesław Hoc, chronię te etaty. Jest to kompletną bzdurą i niesprawiedliwością.

Dla mnie dobro spółki jest priorytetem, nadrzędnym celem. Jeśli ktoś myśli, że po moich dowodach troski, mógłbym inaczej postrzegać firmę, która nie ma polityków PiS i zarzucać mi - lokalnemu posłowi, że szkodzę naszemu przedsiębiorstwu, naszej dumie i marce, to trzeba mieć odwagę i nie mieć za grosz rozeznania politycznego i osobistego. Nie dałem żadnych powodów, żeby tak myśleć.


Poseł zakończył rozmowę komunikatem skierowanym do załogi, do zwykłych pracowników:

- Serdecznie pozdrawiam i zapewniam, że robię wszystko, co jest w mojej mocy, z całego serca i umysłu - będę pomagał i będę wspierał PŻB, jak tylko mogę.

Zapewniam, że spółce nic nie grozi, nie jest to przygotowanie do żadnego jej demontażu. Zależy nam tylko na sprawiedliwym i uczciwym zarządzaniu tą spółką.

Bardzo serdecznie pozdrawiam całą załogę PŻB, pięknie im się kłaniam, proszę być dobrej myśli.

Cała rozmowa Jarosława Banasia z posłem Czesławem Hocem poniżej:

rozmowa z Czesławem Hocem

W „Studiu Kołobrzeg” pojawiły się również następujące tematy:


13-ego kwietnia 1940 roku w transporcie do Kazachstanu znalazła się Wanda Przybylska. Towarzyszyli jej bart i matka. Była to druga z czterech masowych deportacji Polaków wgłąb ZSRR. W dużej części dotyczyła ona rodzin zamordowanych Policjantów.

W cyklu opowieści syberyjskich, swoją historię przedstawi Wanda Przybylska, prezes Związku Koła Sybiraków w Kołobrzegu.

rozmowa z Wandą Przybylską

O pielgrzymce Papieża Franciszka do Iraku i zagrożeniach płynących z wojny informacyjnej, rozmawialiśmy z prof. Piotrem Grochmalskim z Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie i Wojciechem Czaplewskim, wykładowcą filozofii.

rozmowa z prof. Piotrem Grochmalskim i Wojciechem Czaplewskim

Rozmowa z Ojcem Stanisławem Tasiemskim, wiceprezesem KAI, tłumaczem papieskim, o tym, jak powstrzymywać się od plotek i oszczerstw w czasie postu.

rozmowa z Ojcem Stanisławem Tasiemskim

Relacja z uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Kołobrzegu.

„Żołnierze wykęci” - relacja

Rozmowa z opozycjonistą, założycielem Solidarności w Kołobrzegu - Słowojem Kiginą i mec. historykiem, autorem publikacji w IPN - Edwardem Stępniem, o podziemiu antykomunistycznym w województwie zachodniopomorskim.

rozmowa z Słowojem Kiginą i Edwardem Stępniem cz. 1
rozmowa z Słowojem Kiginą i Edwardem Stępniem cz. 2

„Słownik na Fali”: dr Sebastian Żurowski mówił o nowym słowie instrybutor.

„Słownik na Fali”

jb/aś