fot. pixabay.com
Dlaczego coraz mniej uczniów uczęszcza na lekcje religii? Czy ma to związek ze środowiskiem, w którym się wychowują? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w „Wieczornych spotkaniach”.

W ostatnim czasie coraz częściej, także w przestrzeni medialnej, pojawia się temat porzucania wiary. Nie tylko zwiększenie liczby apostazji staje się rzeczywistością, przybywa także osób, które rezygnują z udziału w lekcjach religii.

Mateusz Sienkiewicz zebrał dane z ostatnich trzech lat z powiatu szczecineckiego. Dowiedział się, dlaczego uczniowie szkół średnich nie zawsze chętnie uczestniczą w katechezie.

materiał Mateusza Sienkiewicza

Nauczanie religii w Polsce nawet podczas zaborów znajdowało się w wykazie szkolnych przedmiotów nauczania. Wyjątkiem był PRL. Do szkół religia powróciła dopiero w roku szkolnym 1990/91.

W ostatnich latach widoczne jest nasilone zjawisko rezygnacji młodych ludzi z uczestnictwa w lekcjach religii.

Arkadiusz Wilman rozmawiał na ten temat z ks. dr. Radosławem Mazurem, wykładowcą katechetyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorem szkolnych podręczników.

materiał Arkadiusza Wilmana

Okazuje się, że nieuczęszczanie uczniów na lekcje religii powiązane jest m.in. ze środowiskiem, w którym się wychowują. Ta tendencja jest bardziej zauważalna w dużych miastach.

Monika Pachołek, katechetka ze szkoły podstawowej w Bobolicach, nie zauważyła tego zjawiska w swojej szkole, ale zdaje sobie sprawę, że może ono występować.

materiał Renaty Pacholczyk