fot. PAP/Tomasz Gzell
Rząd zdecydował o przekazaniu nieodpłatnie maseczek mieszkańcom regionów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii. Za ich dystrybucję będą odpowiedzialni wojewodowie.

- W związku ze wzrastającą liczbą zakażeń oraz wydanymi zaleceniami dotyczącymi konieczności noszenia masek, niestosowania przyłbic, kominów i chust - razem z panem premierem Mateuszem Morawieckim zdecydowaliśmy o udostępnieniu maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych skutkami pandemii regionów - powiedział Niedzielski.

Jak dodał, do regionu pomorskiego zostanie przekazanych 10 mln maseczek, a warmińsko-mazurskiego - 5 mln. Poinformował, że różnica w liczbie maseczek wynika z liczby osób zamieszkujących te regiony: - Maseczki będą dostarczone z Agencji Rezerw Strategicznych do wojewodów, którzy będą odpowiedzialni za ich dystrybucję.

Szef resortu zdrowia poinformował również, że na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego została podjęta decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwach, m.in. w pomorskim. Zwrócił uwagę, że w ciągu ostatniego tygodnia zwiększyła się o 2 tys. liczba zajętych łóżek covidowych.

Adam Niedzielski został zapytany o termin powrotu uczniów klas starszych do nauki stacjonarnej w szkole. Zapewnił, że „rząd robi wszystko, żeby szczepienia uwzględniały nauczycieli, wykładowców, tak żeby możliwie szybko powrócić do edukacji stacjonarnej”.

PAP/rz