fot. Przemysław Grabiński
Samorządy borykają się z problemem braku mieszkań. Jego rozwiązaniem mają być Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Z kilkudziesięcioma samorządowcami z regionu rozmawiali dziś na ten temat w Pile wiceminister rozwoju, pracy i technologii Grzegorz Piechowiak oraz wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Jarosław Pucek.

Wiceminister Grzegorz Piechowiak podkreślił, że to rozwiązanie bardzo korzystne zarówno dla samorządów, jak i mieszkańców: - To usprawniony mechanizm budowy mieszkań pod wynajem. Podpisaliśmy już umowy ze 190 gminami.

Jak dodał, koszty najmu w takich mieszkaniach będą dużo niższe niż na rynku komercyjnym, a to ma ogromne znaczenie dla mieszkańców. Finansowaniem inwestycji zajmą się powołane do tego celu spółki: - Utworzą je samorządy i Krajowy Zasób Nieruchomości. Gmina podejmie decyzję, kto będzie mógł wprowadzić się do lokalu. Miesięczny czynsz wynajmu mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych wyniesie 500-600 złotych.

Wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Jarosław Pucek powiedział, że na Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych mogą skorzystać także mniejsze samorządy i ich mieszkańcy: - To pierwszy program, w ramach którego gminy mogą uzyskać wsparcie na budowę nowych mieszkań.

Udziałem w programie interesują się m.in. władze Mirosławca. Burmistrz Piotr Pawlik podkreślił, że w gminach tej wielkości tzw. głód mieszkaniowy jest odczuwalny: - Przygotowaliśmy wstępne projekty. Mieszkańcy są bardzo zainteresowani tym programem.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają być alternatywą dla osób, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub które nie chcą wiązać się długoletnim zobowiązaniem finansowym. Inwestycje realizowane w ramach tego programu mają być finansowane z bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, preferencyjnych kredytów Banku Gospodarstwa Krajowego oraz udziału wniesionego przez lokatorów.

pg/rz

Posłuchaj

Grzegorz Piechowiak Jarosław Pucek Piotr Pawlik