fot. Jarosław Ryfun
W koszalińskim biurze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisano umowy z gminami Gościno, Sławoborze, Białogard, Brzeżno, Polanów oraz Wałcz.

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska na współpracę z gminami przeznaczy dodatkowych ponad 100 milionów złotych. Samorząd może otrzymać 30 tysięcy złotych dofinansowania na uruchomienie punktu informacyjnego programu „Czyste Powietrze” - powiedziała Emilia Niemyt, prezes WFOŚiGW w Szczecinie.

Jak dodała, gminy mogą otrzymać kolejne wsparcie finansowe: - Nowością jest 50 złotych dofinansowania za każdy złożony wniosek. Gminy będą mogły również wziąć udział w konkursie z budżetem do 16 milionów złotych dla samorządów, które w danym roku złożą najwięcej wniosków w ramach programu.

Robert Jacek Stępień, wiceprezes WFOŚiGW podkreślił, że porozumienia oznaczają również ułatwienia dla mieszkańców gmin: - Będą mogli wszelkie formalności związane z programem „Czyste Powietrze” załatwić w urzędach gminy.

W województwie zachodniopomorskim złożono już pięć tysięcy wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze”.

- Nie wyobrażam sobie, żeby nasza gmina nie uczestniczyła w tym projekcie. Będziemy mogli wreszcie stworzyć punkt konsultacyjny dotyczący „Czystego Powietrza” - dodał Marcin Książek, wójt gminy Sławoborze.

Według obowiązujących zasad programu „Czyste Powietrze 2.0”, osoby fizyczne (właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych) o dochodach miesięcznych do 1,4 tysiąca złotych na osobę w gospodarstwach wieloosobowych lub do 1960 złotych w gospodarstwach jednoosobowych mają szansę na dotację do 60 proc. poniesionych kosztów realizacji ekoinwestycji (maksymalnie 37 tysięcy złotych).

Aby uzyskać podwyższone bezzwrotne dofinansowanie, konieczne jest otrzymanie zaświadczenia o dochodach, które wydaje urząd gminy. Wniosek o takie zaświadczenie osoby zainteresowane mogą złożyć osobiście, pocztą albo przez platformę ePUAP. O wydanie zaświadczenia należy się zwrócić do urzędu gminy zgodnie ze swoim adresem zamieszkania.

Pozostali beneficjenci „Czystego Powietrza”, z rocznym dochodem do 100 tysięcy złotych, są uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania (w ramach pierwszej części programu). Mogą oni starać się o wsparcie do 25 tysięcy złotych przy wymianie źródła ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej (do tysięcy złotych, jeśli inwestycja obejmuje pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną).

Wnioski do programu należy składać do odpowiednich WFOŚiGW lub za pośrednictwem gmin, które zawarły porozumienia z wojewódzkimi funduszami. Dokumenty można składać poprzez m.in. serwis gov.pl.

aw/red./PAP/rz

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

rozmowa Aleksandry Kupczyk z Robertem Jackiem Stępniem Marcin Książek Robert Jacek Stępień