fot. Bartek Janiczek
fot. Bartek Janiczek
fot. Bartek Janiczek
fot. Bartek Janiczek
fot. Bartek Janiczek
fot. Bartek Janiczek
16 kilometrów, przez leśne ostępy i pola gminy Tychowo, mieli do pokonania uczestnicy drugiego Zimowego Rajdu Rekonstruktorów Zimnowojennych Winter Warz 2021.

Jak zaznacza organizator rajdu dr Łukasz Gładysiak z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, trasa pozwalała nie tylko na sportowy wysiłek, ale także na poznanie historii regionu: - Przeszliśmy 16 km - od Bukówka do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. Na zrobionych przez nas fotografiach, które znajdą się w muzeum, będzie można zobaczyć, jak zmieniało się w czasie zimnej wojny umundurowanie polskich żołnierzy, ich przeciwników i sojuszników.

W rajdzie uczestniczyło ponad 20 rekonstruktorów z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. Mimo sporego wysiłku, gdyż uczestniczy mieli mundury i wyposażenie wojskowe z okresu zimnej wojny, na mecie humory dopisywały: - To była świetna impreza. Takie spotkania są okazją do nawiązania nowych znajomości oraz do nauczenia się historii.

Rekonstruktorzy przedstawiali sylwetki żołnierzy z armii polskiej, byłego ZSRR, Rosji, byłej Jugosławii, byłego NRD i Wielkiej Brytanii. Patronat nad wydarzeniem sprawowało Polskie Radio Koszalin.

kk/rz

Posłuchaj

dr Łukasz Gładysiak rekonstruktorzy relacja Krzysztofa Klinkosza