fot. wikimedia
W weekend wiele instytucji rozpoczyna wydarzenia związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypadające 1 marca święto upamiętnia uczestników powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy walczyli z sowietyzacją Polski po 1944 roku. Wiele tegorocznych obchodów ze względu na pandemię będzie dostępnych tylko podczas transmisji internetowych lub pod specjalnym rygorem sanitarnym.

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku już można oglądać eksponaty należące do Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej pseudonim Jachna, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK. O godzinie 17 na stronach internetowych muzeum będzie można oglądać koncert piosenek partyzanckich. Repertuar został wybrany na podstawie szczególnego eksponatu muzeum - notesu Olgierda Christy, pseudonim Leszek. Żołnierz AK zapisywał w nim między innymi piosenki, jakie śpiewali w tamtym czasie walczący z komunistycznym reżimem.

Jutro o godz. 19. w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się koncert „Chłopcy z tamtych lat. Cześć ich pamięci”, który będzie można oglądać na antenie TVP3 Łódź, a następnego dnia na stronie www.operalodz.com.

Najwięcej wydarzeń przewidziano na 1 marca. W Archiwum Akt Nowych udostępniona będzie wystawa online "Listy dzieci Żołnierzy Wyklętych", w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych o godzinie 9 odbędzie się wykład transmitowany w internecie na temat postaci rotmistrza Witolda Pileckiego.

W Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się koncert „NIEZŁOMNI Ja odchodzę, Ty zostajesz...” oparty o teksty polskich twórców od Jana Kochanowskiego, przez Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, aż po fragmenty grypsów Łukasza Cieplińskiego pseudonim „Pług”. Również słowa Cieplińskiego będą inspiracją dla twórców koncertu „Grypsy z celi śmierci”, który będzie udostępniony w mediach społecznościowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Instytut Pileckiego zaprasza w poniedziałek na debata online z cyklu „Ad vocem” poświęconą Żołnierzom Podziemia Niepodległościowego.

1 marca o 18.30 będzie można oglądać transmitowany w internecie specjalny koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. 3 marca o godz. 18. Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej zaprasza na spotkanie online „Płk Łukasz Ciepliński. Żołnierz z powołania”.

Według szacunków przez antykomunistyczną konspirację po 1944 roku przeszło od 120 do 180 tysięcy osób. Ostatni z wyklętych - Józef Franczak „Laluś” - poległ w walce 21 października 1963 roku, czyli ponad 18 lat po zakończeniu działań wojennych.

IAR/kc