fot. Jarosław Ryfun
Chodzi o ewentualne nieprawidłowości przy sporządzaniu spisu wyborców w związku z wyborami samorządowymi w 2018 roku.

Przypominamy, że pierwotnie postępowanie dotyczyło nieprawidłowości przy sporządzaniu list wyborczych oraz  włamania do szafy w urzędzie miasta zawierającej dokumenty wyborcze. W czerwcu 2020 roku postępowanie zostało jednak umorzone ze względu na niedopatrzenie się znamion czynów zabronionych.

Podjęto je jednak ponownie z uwagi na odmienną ocenę materiału dowodowego. Tym razem prowadzone jest w sprawie przekroczenia uprawnień przez sekretarza miasta w okresie od 15 stycznia do 6 lutego 2019 roku. Urzędnik miał poświadczać zamieszkanie osób na terenie Kołobrzegu, które w mieście nie mieszkały.

- Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Koszalinie 16 lutego wszczęto w tej sprawie śledztwo. Pojawiła się bowiem nowa okoliczność - przekroczenie uprawnień przez pracownika samorządowego - wyjaśnia Barbara Stolińska-Filipczak z kołobrzeskiej prokuratury.

Małgorzata Jurkiew, dyrektor koszalińskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, mówi, że w czasie kontroli w kołobrzeskim magistracie stwierdzono pewne uchybienia: - Nie posiadamy żadnych dokumentów w nowej sprawie. W 2019 roku przeprowadziliśmy jednak kontrolę w Urzędzie Miasta Kołobrzegu. Obejmowała ona rejestr wyborców z października i listopada 2018 roku. Wskazano pewne uchybienia, ale nie miały one charakteru nieprawidłowości.

Na wyjaśnienie sprawy liczy m.in. Maciej Bejnarowicz, szef klubu radnych PiS w kołobrzeskiej radzie miasta, który pracował w komisji rewizyjnej, która badała tzw. aferę wyborczą: - Byliśmy bardzo zaniepokojeni umorzeniem pierwotnego śledztwa, ponieważ wydaje się nam, że dowody są dość oczywiste. Komisja rewizyjna stwierdziła bowiem, że stworzono drugi obieg dokumentów, polegający na tym, że wysoki urzędnik poświadczał miejsce zamieszkania osób w Kołobrzegu, podczas gdy one w mieście nie mieszkały. Dochodziło nawet do sytuacji, gdy urzędnicy stwierdzali, że dana osoba nie mieszka w Kołobrzegu, a sekretarz zmieniał ich ustalenia.

ma/ar

Posłuchaj

prokuratura wznawia postępowanie w sprawie tzw. afery wyborczej - materiał Małgorzaty Abramowicz