fot. TVP INFO
Wirusolog był gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Anną Popławską zaznaczył, że nie wiadomo czego można się spodziewać po trzeciej fali koronawirusa. Profesor wypowiedział się również m.in. na temat regionalizacji obostrzeń i nowych odmian COVID-19.

Według prof. Guta trzecia fala jest nieprzewidywalna ze względu na jej szybki rozwój.

- Podwojenie zakażeń w poprzedniej fali zajęło 14 dni, a teraz jeden dzień. Jeśli chodzi o kumulację trzeciej fali, to nie jesteśmy w stanie przewidzieć co będzie za miesiąc. Jedną z przeszkód tej prognozy jest zachowanie ludzi - powiedział.

Anna Popławska zapytała naszego gościa co sądzi o regionalizacji obostrzeń, które rozpoczęto od województwa warmińsko-mazurskiego.

Ograniczenie jest powierzchniowe zarówno w przypadku zachowania, jak i przenoszenia wirusa. Jeśli na jakimś terenie występuje nagły wzrost zakażeń, to nie powinno oznaczać, że po drugiej stronie Polski musi być dokładnie taka sama sytuacja. Profesor Włodzimierz Gut, wirusolog i doradca głównego inspektora sanitarnego

Wirusolog skomentował także kolejne nowe mutacje koronawirusa, takie jak kalifornijski, brytyjski, czy południowoafrykański.

- Wariantów jest znacznie więcej, niż nam się wydaje. Myślę, że jak ludzie w kraju dalej będą się tak nieodpowiedzialnie zachowywać, to doczekamy się polskiego odpowiednika. Mutacje mają to do siebie, że pojawiają się w wirusie i kumulują w nim, zwłaszcza w większych ogniskach. Jest to normalny proces i w rzeczywistości to człowiek decyduje o przyjęciu go. Wszystko zależy od naszej racjonalności.

Profesor wypowiedział się również na temat nakazu noszenia wyspecjalizowanych maseczek.

- Jest to maksymalizacja ochrony, ponieważ przyłbica, czy chusta dają jakąś tylko ochronę. Jednak z tych wszystkich wariantów maseczka zasłaniająca nos i usta daje największe bezpieczeństwo.

Gość „Studia Bałtyk” zaznaczył, że jeśli nie będzie akceptacji obostrzeń, to będzie wzrost liczby zgonów. Wirusolog dodał, że osoby nieprzestrzegające reżimu, powinny zaakceptować ich odpowiedzialność za ciągły wzrost zakażeń i liczby zgonów.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/od

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z prof. Włodzimierzem Gutem