https://pl.wikipedia.org/wiki/Irga#/media/Plik:Cotoneaster_horizontalis.jpg
Dla tych, którzy mieszkają przy ruchliwych drogach, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza jest konieczne. Na szczęście może okazać się to prostsze niż się wydaje. Wszystko za sprawą irgi. Ta wydawałoby się pospolita roślina została okrzyknięta „superkrzewem”. Jak wskazuje Royal Horticultural Society, irga pochłania więcej zanieczyszczeń niż inne podobne krzewy.

Eksperci z Royal Horticultural Society (RHS) udowodnili, że irga jest o 20 proc. bardziej skuteczna we wchłanianiu cząstek spalin drogowych niż inne rośliny. W ciągu zaledwie siedmiu dni naukowcy odkryli, że dobrze zarządzany, gęsty żywopłot usunął taką samą ilość zanieczyszczeń, jaką wyemitował samochód na 500-kilometrowej trasie.

Dr Tijana Blanusa sugeruje, że irga byłaby idealna do sadzenia wzdłuż ruchliwych dróg w miejscach o dużym zanieczyszczeniu. Dodaje, że niezależnie od wyników badań i obserwacji, posiadacze ogródków powinni zadbać o jak największe bogactwo i różnorodność roślin w swoich ogrodach. Przede wszystkim dlatego, że nie tylko stanowią one element ozdobny, ale też niwelują zanieczyszczenia i tłumią hałas.

Nieustannie identyfikujemy nowe „superrośliny” o wyjątkowych właściwościach, które w połączeniu z innymi roślinami, zapewniają jeszcze większe korzyści. Odkryliśmy na przykład, że bluszcz doskonale nadaje się do chłodzenia budynków. prof. Alistair Griffiths, dyrektor ds. nauki w RHS

Ekspert dodał, że ta wiedza jest niezwykle pomocna i można ją wykorzystać zarówno jeśli myślimy o zagospodarowaniu przestrzeni miejskich, jak i prywatnych ogródków.

PAP/aś