Bezpartyjny poseł ze Szczecinka, członek klubu PSL-Koalicja Polska, który był gościem porannego „Studia Bałtyk” uważa, że obecne obostrzenia są wystarczające, a rozwój pandemii zależy od samodyscypliny ze strony społeczeństwa. Wypowiedział się również w kwestii karania więzieniem lekarzy za przerywanie ciąży.

Zdaniem Radosława Lubczyka rozwój pandemii jest zależny od naszego zachowania.

- Myślę, że obecne obostrzenia wystarczą - kwestią jest przestrzeganie ich. Jeśli nie będzie w nas rozsądku, to pandemia dalej będzie się rozprzestrzeniać. Dlatego uważajmy na siebie, nośmy maseczki, dezynfekujmy ręce i zachowujmy dystans.

Nasz gość o nakazie noszenia wyspecjalizowanych maseczek powiedział, że mógłby on obowiązywać dopiero, w momencie ogólnego dostępu do  tych produktów.

- Wszyscy widzimy, co możemy kupić w każdym sklepie - osłony materiałowe, które nie są najlepszą ochroną. Maseczki z filtrem nie jesteśmy w stanie nosić cały czas, bo nie jest ona dostępna, a jeśli się pojawia, to bardzo dużo kosztuje. Pamiętajmy też, że ubieranie tej samej osłony przez kilka dni może wyrządzić więcej szkód niż dobra.

Poseł został również zapytany, jak odnosi się do ponownego otwierania się gospodarki w reżimie sanitarnym.

Przypomnijmy, że liczba zachorowań zaczęła w pewnym momencie spadać, czego skutkiem był pomysł na otwieranie różnych przedsiębiorstw. Wiem, że nie ma już pieniędzy na pomoc przedsiębiorstwom, a w szczególności dla firm jednoosobowych. Ludzie mający kredyty, czy leasingi nie wytrzymują lockdownu. Jeśli państwo czegoś zakazuje, to powinno dać coś w zamian
Radosław Lubczyk, bezpartyjny poseł ze Szczecinka, członek klubu PSL-Koalicja Polska

Anna Popławska poprosiła także posła o skomentowanie pomysłu Lewicy, polegającego na znoszeniu kary więzienia dla lekarzy przerywających ciąże.

- Oczywiście, że jestem przeciwny. Każdy ma swoje zdanie i sumienie. Ja nikogo nie przekonuje do swoich poglądów i nie chce, żeby Lewica przekonywała mnie do swoich. Wiele lat temu mówiłem, że jestem przeciwny aborcji, ale w wielu przypadkach rozumiem te kobiety. Nie będę ich nigdy oceniał. Są chore płody bez szansy przeżycia i jeśli kobieta będzie chciała usunąć taką ciążę, to jest jej wybór.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/od

Posłuchaj

Radosław Lubczyk, bezpartyjny poseł ze Szczecinka, członek klubu PSL-Koalicja Polska