fot. pniewska.pl
Rozmowa Aleksandry Kupczyk z koszalińskim prawnikiem dotyczyła rozpoczętego w poniedziałek Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Tegoroczny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem potrwa do 28 lutego. Każda osoba będzie mogła w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych czy organizacji pozarządowych w całym kraju.

W Koszalinie pomoc prawną można otrzymać w Okręgowym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem (ul. Bpa Czesława Domina 8, telefony całodobowe: 518 960 940, 532 460 213). Listę pozostałych punktów w regionie można znaleźć TUTAJ>>

Mecenas Łukasz Pniewski uważa, że świadomość prawna Polaków rośnie, ale wciąż jeszcze jest wiele do zrobienia: - Pojawiają się nowe instytucje, także pozarządowe, które oferują pomoc prawną. Coraz więcej osób uświadamia też sobie, że może dochodzić swoich praw. Niestety, czasem pokrzywdzeni przychodzą do nas za późno. W prawie cywilnym mamy bowiem terminy, więc różne roszczenia mogą ulec przedawnieniu i nie uda się ich odzyskać. Nie czekajmy więc, bo sprawcy przestępstw nie czekają. Jest też duże grono osób, które nie zgłaszają przestępstwa, mimo że zdają sobie sprawę, że do niego doszło. Dotyczy to np. alimentów czy przemocy domowej.

Gość Aleksandry Kupczyk dodał, że w koszalińskim punkcie wsparcia prawnego ofiary przestępstw mogą liczyć na kompleksową pomoc: - Caritas zorganizował to tak, że poza prawnikami są także inni specjaliści - psycholodzy, pedagodzy i osoby pierwszego kontaktu. To ważne, ponieważ czasem poza problemem czysto prawnym, widzę, że dana osoba potrzebuje także wsparcia psychologicznego i mogę ją na nie skierować.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z popołudniowego "Studia Bałtyk".

ak/ar

Posłuchaj

rozmowa Aleksandry Kupczyk z mec. Łukaszem Pniewskim