fot. Wikimedia
Kończy się pewna epoka. Utworzona w 1949 r. Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego (tzw. Cepelia), która w czasach PRL-u prowadziła dziesiątki sklepów w całym kraju, szkoliła kadrę, organizowała konkursy i festiwale, przechodzi do historii.

Jak ocenia to dr Justyna Słomska-Nowak, etnolog i muzealnik z Muzeum Etnograficznego w Toruniu?

materiał Grażyny Preder

Twórczość ludowa nie jest tak popularna jak dwadzieścia lat temu, ale nadal ma swoich zwolenników. W powiecie koszalińskim, zarejestrowanych jest kilkudziesięciu twórców ludowych.

Jednym z nich jest Władysław Godyla, z wykształcenia ślusarz-mechanik. Obecnie pracuje jako stolarz. Tematy swych prac czerpie głównie ze środowiska wiejskiego. Rzeźbiarz swoje prace wystawiał w Paczkowie, Sopocie, Rzeszowie, Neubrandenburgu, Darłowie, Sianowie i Koszalinie. Zdobył wiele nagród na wystawach amatorskiej twórczości rzeźbiarskiej, plastycznej i ludowej. Jego rzeźby znajdują się w muzeach i u osób prywatnych w kraju i za granicą.

materiał Katarzyny Kużel

„Cepelie”, bardzo charakterystyczne sklepy ze sztuką ludową zniknęły z naszych miast. Jak rozpoznać prawdziwą sztukę ludową, tworzoną przez lokalnych artystów? Gdzie jej szukać i czy zostaje nam tylko Internet? - Okazuje się, że tak - twierdzi Krzysztof Butryn ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

materiał Renaty Pacholczyk